Dell 16 Plus 2-in-1 DB06250 Laptop - Lunar Lake - Intel Core Ultra 7 256V Processor 16-GB 1-TB SSD Intel Arc Graphics 16” FHD+ 2K 1200p WVA with ComfortView Touchscreen Convertible Display FP Reader Backlit KB W11 (Ice Blue, NEW)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 7 256V Processor (12-MB Cache) |
| Processor Speed | P-Core 2.2 GHz - 4.8 GHz | E-Core : 2.2 GHz - 3.7 GHz (8 Cores (4P + 4E) | 8 Threads) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16GB LPDDR5X 8533MT/s, onboard |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Arc Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16-inch FHD+ (1920×1200) Touch, WVA, 300 nits, 60Hz, Glossy, 45% NTSC. |
| Screen surface | 16-inch FHD+ (1920×1200) Touch, WVA, 300 nits, 60Hz, Glossy, 45% NTSC. |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Blue |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | Starting at 2.18 kg (4.81 lb) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 wireless card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 7 (Intel BE201) |
| Condition | New |
| USB | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5Gbps), 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (10Gbps, DP 1.4, PD), 1x Thunderbolt 4 (40Gbps, DP 2.1, PD). |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 port |
| Camera | 1080p at 30 fps FHD camera, Dual-array microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | https://www.dell.com/support/product-details/en-us/servicetag/0-USt2T0xPRlR4Q3ZtUkdPSjZ6N0o1UT090/overview |
| Product page | https://www.dell.com/support/product-details/en-us/servicetag/0-USt2T0xPRlR4Q3ZtUkdPSjZ6N0o1UT090/overview |
| Warranty | International |
Dell 16 Plus 2-in-1 Core Ultra 7 Laptop in Pakistan
Experience this versatile 2-in-1 laptop that offers you both tablet and laptop with its convertible x360 design, the Dell 16 Plus. It looks as fresh as ice with its Ice Blue finish. Featuring powerful internals, including the most powerful Core Ultra 7 processor, Arc integrated graphics, a 16-inch full HD+ flip-over display, and more.
Processor
This computing machine has the latest Intel Core Ultra 7 256V processor, which goes beyond expectations with its pace and performance. Offering 12 MB cache to get quick data access, and with a mix of 8 cores and 8 threads, brings the best equation for flawless multitasking.
The base speed of 4 performance cores is 2.2 GHz and goes up to 4.8 GHz. Whereas, the 4 efficient cores come with a base frequency of 2.2 GHz up to 3.7 GHz. Plus, the dedicated NPU handles AI loads with smart and intelligent details efficiently.
Integrated Graphics
The Dell 16 Plus 2-in-1 machine comes with Intel Arc integrated graphics. It is a high-performance capability, brilliant with pace, and efficient with energy consumption. It lifts your content creation, entertainment, professional jobs, and graphics-intensive tasks genuinely.
16-Inch Full HD+ Touchscreen
It offers an incredibly sharp 16-inch FHD+ display with a boosted resolution of 1920×1200 pixels. The touch facility brings modernity and ease of use, and wide viewing angles ensure a larger screen. Plus, the 300 nits brightness is good for a comfortable viewing experience indoors. The 60 Hz refresh rate ensures lag-free visuals, and a Glossy display with ComfortView avoids reflection to attain more vibrant details.
Robust Memory and Storage
This convertible laptop has a robust 16 GB LPDDR5X RAM, which consumes the least power. It is efficient with responsiveness, performance, and multitasking. Avoids latencies and gets you enhanced load time with its skyrocketing 8533 MT/s.
The 1 TB SSD stores all-around data, uses flash memory to ensure higher speed and safety during transit, as it has no moving parts. The PCIe NVMe technology pushes the transfer rate higher for even smoother operations.
Backlit Keyboard
This flip-over laptop has an outstanding backlit keyboard. It keeps you productive in dim light with its LED lights underneath the keys. You get to enjoy your work and play on the go, at night, and in low-light conditions.
Body and Design
Has a flexible design with a complete flip-over build. The aluminum alloy material ensures higher durability, and the Ice Blue finish brings a premium vibe to the build.
Other Specs
Also offers a full HD camera with dual-array microphones, the Windows 11 Home OS, a Touch ID, a numeric keypad, and an international warranty.
Buy Dell 16 Plus 2-in-1 in Pakistan
Dell 16 Plus 2-in-1 Lunar Lake Intel Core Ultra 7 256V Processor Intel Arc Graphics 16-inch FHD+ 2K 1200p WVA with ComfortView Touchscreen Convertible Display Ice Blue Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 255,000. Cash on Delivery is now available for all orders in Lahore, Karachi, and Islamabad through Paklap.