Dell 16 DC16256 Laptop - AMD Ryzen 7 250 Processor 16-GB 1-TB SSD AMD Radeon Graphics 16" 2K FHD+ 1200P WVA AG Display FP Reader Backlit KB W11 (Midnight Blue, NEW)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzenâ„¢ 7 250 Processor (8 Cores / 16 Threads) |
| Processor Speed | 3.3 GHz Base Clock, up to 5.1 GHz Max Boost |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16 GB DDR5 5600 MT/s |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | M.2 PCIe NVMe Solid State Drive |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB SSD M.2 PCIe NVMe Solid State Drive |
| Graphic Series | AMD Radeon |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | AMD Radeonâ„¢ Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | AMD SoC Platform |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16-inch, 2K (1920 x 1200), IPS, WVA, Anti-Glare, Non-Touch, 300 nits |
| Screen surface | 16-inch, 2K (1920 x 1200), IPS, WVA, Anti-Glare, Non-Touch, 300 nits |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Blue |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | Starting at 4.36 lb (1.98 kg) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth® wireless card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE, 2x2, 802.11ax |
| Condition | New |
| USB | 1x USB Type-C 3.2 Gen 2 (10 Gbps, Power Delivery, DisplayPort 1.4) 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (5 Gbps) |
| HDMI | 1x HDMI 1.4 |
| Camera | 720p at 30 fps HD camera, Dual-array microphones |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | International |
Dell 16 DC16256 AMD Ryzen 7 Laptop in Pakistan
Experience this flagship model of Dell’s latest lineup, the Dell 16 DC16256. This 16-inch Midnight Blue machine has an outstanding outlook. The AMD Ryzen 7 processor and Radeon integrated graphics bring a whole new processing experience that you have ever had. Its 1 TB SSD storage, 16 GB DDR5 memory, backlit keyboard, Touch ID, and many other specs give you the best return on your money.
Processor
This Dell professional laptop delivers all-time-high performance under pressure with its advanced AMD Ryzen 7 2500U processor. It pushes productivity to a whole new level as it carries 8 cores and 16 threads. The base speed of 3.3 GHz boosts up to 5.1 GHz for taking on every type of mid-to-hardcore professional and creative jobs seamlessly. It ensures flawless compatibility and keeps operations energy-optimized.
Graphics
The Dell 16 DC16256 offers next-gen clarity and flawlessness in its visuals with its Radeon integrated graphics. It delivers optimum pace to avoid lag, keeps operations sturdy, and doesn't let the machine slow down. Also, it handles loads efficiently, consumes less energy, and pushes your personal, professional, creative, and casual use to the limit.
Display
This business laptop gets a crisp and clear viewing experience with its 16-inch screen. It carries a 2K resolution of 1920 x 1200 pixels to get the finest visual details with unbeatable clarity. The IPS technology with wide viewing angles ensures perfect colors. The anti-glare coating with 300 nits brightness keeps reflection down and visibility higher.
Memory
It houses a smart and powerful 16 GB DDR5 RAM for boosted memory performance. It runs at 5600 MT/s, saves energy, and pushes multitasking performance higher than your expectations.
Storage
It brings extraordinary storage with lightning-fast speed, the 1 TB SSD. Likewise, it houses PCI NVMe technology, produces an all-time brilliant data transfer rate, and ensures the ultimate safety of your data.
Backlit Keyboard
The backlit keyboard works smartly as it has LED lights beneath the keys. It lights them up for enhanced visibility while in low light.
Design and Body
It has a solid plastic and aluminum chassis. Its sleek design goes well with its Midnight Blue finish and adds modernity significantly.
Other Specs
Multiple connectivity ports, HDMI, Bluetooth, Wi-Fi, a numeric keypad, an HD camera with dual microphones, the Windows 11 Home OS, Touch ID for unlocking, and an international warranty.
Buy Dell 16 DC16256 in Pakistan
Dell 16 DC16256 Laptop AMD Ryzen 7 250 Processor AMD Radeon Graphics 16-inch 2K FHD+ 1200P WVA AG Display Midnight Blue Color Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 221,999. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.