Dell 15 DC15250 Laptop - Raptor Lake - 13th Gen Core i5 1334u Processor 8-GB 512-GB SSD Intel UHD Graphics 15.6" FHD 120Hz WVA IPS AG Display Backlit KB (Carbon Black, 1 Years Dell Direct Local Warranty)

| Brand | Dell |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i5 1334u Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.3 GHz Boost up to 4.6 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 2, # of Efficient-cores 8, Total Threads 12) |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 1 x 8 GB DDR4 2666 MT/s |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Non-Touch FHD 120Hz WVA IPS Anti-Glare 250 nits |
| Screen surface | 15.6" Non-Touch FHD 120Hz WVA IPS Anti-Glare 250 nits |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.90 kg (4.19 lb) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit KB English (US) |
| Bluetooth | Bluetooth® wireless card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE, 2x2, 802.11ax |
| Condition | New |
| USB | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 2.0, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| HDMI | 1x HDMI 1.4 port |
| Camera | 720p at 30 fps HD RGB camera, Single integrated microphone |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | www.dell.com |
| Product page | www.dell.com |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Dell 15 DC15250 13th Gen Core i5 Laptop in Pakistan
Here we talk about a well-balanced and well-equipped mid-range daily-use laptop, the Dell 15 DC15250. A 15.6-inch Carbon Black machine with the 13th Gen Core i5 processor, Intel UHD integrated graphics, 8 GB DDR4 RAM, and 512 GB SSD storage. It is modern with its aesthetics, backlit keyboard, and an HD webcam.
Processor
This highly productive computing machine houses an incredible Raptor Lake 13th Generation Core i5 1334u CPU. It delivers flawless performance and creates unbeatable compatibility. It ensures instant data access with a 12 MB cache and boosted multitasking with 10 cores and 12 threads, with a good mix of efficient and performance cores. Plus, the maximum speed goes up to 4.6 GHz, good for taking on complex tasks.
Graphics
The Dell 15 DC15250 features exceptionally reliable and energy-efficient Intel UHD integrated graphics. It handles multiple apps simultaneously and ensures higher clarity of visuals. Boosts entertainment and offers FHD video playing with multiple displays to run smoothly.
Display
This everyday-use machine offers an IPS-level panel with its 15.6-inch full HD display. It boosts color accuracy, ensures lag-free visuals with a 120 Hz refresh rate, and provides wide viewing angles. The anti-glare coating on the screen is good for attaining a strain-free viewing experience, and 250 nits of brightness is for seamless indoor visibility.
Memory and Storage
This budget laptop offers 8 GB DDR4 RAM. It is robust, speedy, and responsive with its 2666 MT/s speed. It avoids latencies, improves app launching and switching, and boosts overall multitasking.
Whereas the 512 GB SSD stores data of all types. It carries PCIe NVMe technology to ensure an improved data transfer rate. Using flash memory to avoid moving parts for the next-level safety of your essentials.
Backlit Keyboard
The backlit keyboard is another plus for busy users. It provides visibility in low light with its LED lighting system underneath the keys, good for use 24/7.
Ergonomic Design
The Dell DC15250 has an ergonomic design with a Carbon Black finish on top. The sleek profile fits in various postures, is easy to carry, and use. It is made from PC+ABS premium-quality plastic.
Other Specs
Also offers a numeric keypad, Bluetooth, Wi-Fi, connectivity ports, an HD RGB webcam with a single microphone, the DOS operating system, and a 1-year warranty.
Buy Dell 15 DC15250 in Pakistan
Dell 15 DC15250 Raptor Lake 13th Generation Core i5 1334u Processor Intel UHD Graphics 15.6-inch FHD 120Hz WVA IPS AG Display Carbon Black Color 1 Years Dell Direct Local Warranty Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 153,000. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.