HP Envy 13 D019tu 6th Gen Ci7 08GB 256GB M2 SSD 13.3"QHD Win 10 B&O Speakers (HP Direct Warranty)
HP ENVY 13-D019TU is by far the best launch of HP competing a MAC Book. Housing an Intel Core i7-6500U with Intel HD Graphic 520, a speed of 2.5 GHz and a 4 MB cache it has an 8 GB LDDR3 SDRAM memory. A Hard Drive has also been installed of 256 GB M.2 SSD.

| Processor Type | 6th Generation Core i7-6500U (2 Cores, 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.5 GHz Turbo Boost Up to 3.1 GHz, (4 MB cache, Skylake) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR3L |
| Hard drive size | 256 GB M2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | M2 S.S.D |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 520 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3" Quad HD IPS WLED Display |
| Screen surface | 33.8 cm (13.3") diagonal QHD+ IPS BrightView WLED-backlit (3200 x 1800) |
| Screen resolution | 3200 x 1800 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 1.36 kg |
| Fingerprint Reader | HP SimplePass Fingerprint Reader |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | - |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11b/g/n |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 |
| Manual | http://support.hp.com/ph-en/product/HP-ENVY-13-Notebook-PC-series/7771341/model/8959653/drivers/ |
| Product page | http://support.hp.com/ph-en/product/HP-ENVY-13-Notebook-PC-series/7771341/model/8959653/drivers/ |
HP ENVY 13-D019TU
Another one of HP’s amazing laptops are brought to you by www.paklap.pk
Being impossibly thin and enviably engineered, this notebook is sure to be a jaw dropper that has been launched in the market this season.
The super sleek, shiny metallic body offers a high performance PC. It houses HP ENVY 13-D019TU is by far the best launch of HP competing a MAC Book. Housing an Intel Core i7-6500U with Intel HD Graphic 520, a speed of 2.5 GHz and a 4 MB cache it has an 8 GB LDDR3 SDRAM memory. A Hard Drive has also been installed of 256 GB M.2 SSD.
It has 13.3” Diagonal QHD + IPS BrightView WLED-Backlit screen with 3200 x 1800 pixel screen resolution. Also having an inbuilt Intel HD Graphic 520 video graphic card, it brightens up the screen.
An Island-style Backlit Keyboard with an HP Imagepad with multi-touch gesture support, it holds a multi-format SD Media Card Reader.
Not just that, it has 3 USB slots, an HDMI port along with a microphone/headphone slot. With Bluetooth 4.0 in it, a HP TrueVision HD Webcam and a 3-cell, dual Bang & Olufsen stereo speakers and 45 WH Li-Ion polymer battery with battery timing of approximately 3.5 hours gives this notebook 4 shining stars.
Having a dimension of 32.65 x 22.6 x 1.29 cm and weighing around 1.36 kg and running Windows 10 Home 64-bit, HP ENVY 13-D019TU is a must have this season!
Order HP ENVY 13-D019TU now in the color Natural Silver from our website www.paklap.pk