HP Gaming CX0104TX Ci7 04GB GC
Out of stock
HP Gaming Pavilion 15 CX0090TX - 8th Gen Ci7 HexaCore (9-MB Cache) 04GB to 32GB 1TB HDD + Optional SSD 4-GB Nvidia GeForce GTX1050 15.6" Full HD 1080p IPS LED B&O Play Acid Green Backlit KB (Customize Menu Inside, Open Box)
Rs. 138,000.00

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Generation Core i7-8750H HexaCore Processor (6 Cores - 12 Threads) |
| Processor Speed | 2.2 GHz Turbo Boost 4.1 (9 MB Cache) |
| Installed RAM | 04 GB to 32 GB |
| Type of memory | DDR4-2666 SDRAM (1 x 8 GB) |
| Hard drive size | 1 TeraByte HDD + Optional M.2 SSD |
| Hard drive speed | 1 TB 7200 rpm SATA & Optional M.2 SSD |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce® GTX 1050 (4 GB GDDR5 dedicated) |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Full HD IPS Anti-glare LED |
| Screen surface | 15.6" diagonal FHD IPS anti-glare WLED-backlit (1920 x 1080) |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Starting at 2.17 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Acid Green Backlit KB |
| Bluetooth | Bluetooth 5 Combo |
| LAN | Yes |
| Speed | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi |
| Condition | Open Box |
| USB | Yes |
| HDMI | 1 HDMI 1.4 |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | http://cpc.ext.hp.com/portal/site/cpc/multiselect;jsessionid=8F48B6390815CCD963767FB1331F7EAD.tomcat6-c1t11481?productId=4LE43PA&productDescription=HP+Pav+Gaming+Laptop+15-cx0104TX |
| Product page | http://cpc.ext.hp.com/portal/site/cpc/multiselect;jsessionid=8F48B6390815CCD963767FB1331F7EAD.tomcat6-c1t11481?productId=4LE43PA&productDescription=HP+Pav+Gaming+Laptop+15-cx0104TX |
| Warranty | 3 Months |