C55-C5241
Out of stock
Toshiba Satellite C55-C5241 5th Gen Ci5 08GB 1TB Windows 10 15.6" 720p
Rs. 58,000.00
LAPTOP SUMMARY
- Intel® Core™ i5-5200U Processor
- Windows 10 Home
- 8GB DDR3L 1600MHz (Memory is not user replaceable)
- Intel® Integrated Graphics
- 1.0TB (5400 RPM, Serial ATA)
- DVD-SuperMulti drive (+/-R double layer)

| Processor Type | 5th Generation Intel Core i5-5200U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.2 GHz Turbo Boost 2.7 (3 MB Cache, Broadwell) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR3L |
| Hard drive size | 1 TeraByte |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | Yes |
| Type of optical drive | DVD-SuperMulti drive (+/-R double layer) |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 5500 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" HD TruBrite® LED Backlit display |
| Screen surface | HD TruBrite® LED Backlit display |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Touchscreen | No |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | Starting at 4.85 lbs. |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | 10/100 Ethernet LAN |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11b/g/n |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 |
| Manual | http://us.toshiba.com/computers/laptops/Satellite/C50/C55-C5241 |
| Product page | http://us.toshiba.com/computers/laptops/Satellite/C50/C55-C5241 |