HP 15 - AY009dx 6th Gen Ci3 06GB 1TB 15.6" 720p Touchscreen W10 (Black)
With Paklap.pk HP guarantees one thing, that is to provide its customers with the best quality product in the most reasonable price in Pakistan. The same case goes for this particular product on sale.
HP 15 Ay009dxis manufactured with the latest components such as an Intel core i3 processor, has a 6 GB of RAM, a massive storing space of 1TB that overall ensures the user gets the best experience possible while using this immaculate piece of technology.

| Processor Type | 6th Generation Core i3-6100U (2 Cores, 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.3 GHz (Skylake, 3 MB Cache) |
| Installed RAM | 06 GB |
| Type of memory | DDR4-2133 SDRAM (2 x 4 GB) |
| Hard drive size | 1 TeraByte |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | Yes |
| Type of optical drive | SuperMulti DVD burner |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD 520 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" diagonal HD SVA Touchscreen |
| Screen surface | diagonal HD SVA Touchscreen |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Black Licorice |
| RAM | 6 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | - |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Home 64 Bit |
| Manual | http://support.hp.com/si-en/product/hp-15-ay000-notebook-pc-series-touch/10862302/document/c05301836 |
| Product page | http://support.hp.com/si-en/product/hp-15-ay000-notebook-pc-series-touch/10862302/document/c05301836 |
HP 15 - AY009dx 6th Gen Ci3 06GB 1TB 15.6" 720p Touchscreen W10 (Black) As the laptop is up-to-the-minute in every aspect, to back the performance feature up, it comes installed with genuine windows 10 with 10 points capacitive touchscreen
The user can enjoy the newest features in all the areas with this magnificent laptop.
HP 15 AY009dx comes with a one-year international HP warranty that gives the user the ease of mind when it comes to the durability factor and is brand new.