au172tx i7 gold 7th
Out of stock
HP Pavilion 15 AU172TX 7th Gen Ci7 08GB 1TB 4GB nVidia 940mx 15.6" HD 720p DVDRW B&O Speakers Backlit KB (Modern Gold, HP Direct Warranty)
Rs. 81,400.00
-

| Processor Type | 7th Generation Intel Core i7-7500U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.7 GHz Turbo Boost 3.5 (4 MB Cache, Kaby lake) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR4-1866 SDRAM (1 x 8 GB) |
| Hard drive size | 1 TeraByte |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | Yes |
| Type of optical drive | SuperMulti DVD Burner |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Intel HD 620 + NVIDIA® GeForce® 940MX (4 GB DDR3 dedicated) |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" diagonal HD SVA BrightView WLED-backlit |
| Screen surface | 15.6" diagonal HD SVA BrightView WLED-backlit |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Touchscreen | No |
| Color | Gold |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 2.04KG |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Full-size island-style backlit keyboard with numeric keypad |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® 802.11a/b/g/n/ac (1x1) Wi-Fi |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | http://support.hp.com/us-en/product/HP-Pavilion-15-au100-Notebook-PC/12499208/document/c05282694/ |
| Product page | http://support.hp.com/us-en/product/HP-Pavilion-15-au100-Notebook-PC/12499208/document/c05282694/ |
| Warranty | 1 Year Warranty |