asus x556uj i5
Out of stock
Asus X556UJ 6th Gen Ci5 08GB 1TB 2GB Nvidia 920m 15.6"HD LED 720p (Dark Blue, Asus Direct Local Warranty)
Rs. 65,000.00
-

| Processor Type | 6th Generation Core i5-6200U (2 Cores, 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.3 GHz Turbo Boost Up to 2.8 GHz (Skylake, 3 MB Cache) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR3L 1600 MHz SDRAM |
| Hard drive size | 1 TeraByte |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | Yes |
| Type of optical drive | Super-Multi DVD |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Dedicated |
| Type of graphics memory | Integrated IntelĀ® HD Graphics 520 + NVIDIA GeForce 920M , with 2GB VRAM |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" HD LED 720p |
| Screen surface | HD LED |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Touchscreen | No |
| Color | Blue |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 2.3 kg (with Polymer Battery) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | 10/100/1000 Base T |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Integrated 802.11 b/g/n |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.asus.com/Notebooks/ASUS-Vivobook-X556UJ/ |
| Product page | https://www.asus.com/Notebooks/ASUS-Vivobook-X556UJ/specifications/ |