asus x555la i3
Out of stock
Asus X555LA 5th Gen Ci3 04GB 500GB 15.6"HD LED 720p (Colors Available, Asus Direct Local Warranty)
Rs. 35,900.00
-

| Processor Type | 5th Generation Intel Core i3-5005U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.0 GHz (3 MB Cache, Broadwell) |
| Installed RAM | 04 GB |
| Type of memory | DDR3L 1600 MHz SDRAM |
| Hard drive size | 500 GB HDD |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | Yes |
| Type of optical drive | Super-Multi DVD |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Shared |
| Type of graphics memory | Intel HD 5500 |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" HD LED 720p |
| Screen surface | HD LED |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 2.3 kg (with Polymer Battery) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | 10/100/1000 Base T |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Integrated 802.11 b/g/n |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | - |