Asus VivoBook 16 V3607VU - Raptor Lake - Intel Core 7 240H Processor 16-GB 1-TB SSD 6-GB NVIDIA RTX4050 GDDR6 GC 16" WUXGA 1200p 144Hz Display Backlit KB DOS (Matte Black, 2 Years ASUS Direct Local Warranty)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | Intel Core 7 |
| Processor Type | Intel® Core™ 7 Processor 240H |
| Processor Speed | 2.5 GHz (24MB Cache, up to 5.2 GHz, 10 cores, 16 Threads) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16GB DDR6 SO-DIMM |
| Hard drive size | 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1TB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Graphic Series | 6-GB NVIDIA GeForce RTX4050 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16-inch WUXGA (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio, 16.0-inch, 300nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, LED Backlit, (Screen-to-body ratio)89%, 144Hz refresh rate, Non-touch screen |
| Screen surface | 16-inch WUXGA (1920 x 1200) 16:10 aspect ratio, 16.0-inch, 300nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, LED Backlit, (Screen-to-body ratio)89%, 144Hz refresh rate, Non-touch screen |
| Screen resolution | 1920 x 1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.95 kg (4.30 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key, Precision touchpad |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Condition | New |
| USB | 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x HDMI 2.1 FRL 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps) 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for display / power delivery (data speed up to 5Gbps) |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 FRL |
| Camera | 1080p FHD camera With privacy shutter |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.asus.com/laptops/for-gaming/all-series/asus-v16-v3607/techspec/ |
| Product page | https://www.asus.com/laptops/for-gaming/all-series/asus-v16-v3607/techspec/ |
| Warranty | 2 Years Warranty |
Asus VivoBook 16 V3607VU Core 7 Laptop in Pakistan
If you want an extraordinary laptop that finds you all-around computing solutions with 100% accuracy, enhanced speed, and sustainable efficiency, the Asus VivoBook 16 V3607VU is for you. A laptop that can make you progress with ease and precision. It allows you to draw the maximum processing solutions within the shortest time with its fastest Intel Core 7 CPU and RTX 4050 GPU. It also features robust memory with storage, an unequaled display with a lasting battery, seamless connectivity with flawless portability, and much more.
Intel Core 7 Processor
The Asus VivoBook 16 V3607VU features an incredibly powerful and the latest Intel Core 7 processor 240H that carries enhanced processing capabilities. It submits a 5.2 GHz speed for all-time faster and flawless operations. Also features 10 cores and 16 threads to ensure next-level multitasking. Moreover, it is based on Raptor Lake architecture to boost efficiency and performance like a pro.
RTX 4050 Graphics
This machine offers dedicated graphics support, the Nvidia GeForce RTX 4050 GPU. It uses a discrete memory of 6 GB to boost speed while handling demanding apps and high-end graphical stuff. Moreover, it ensures lag-free visuals with gaming, editing, designing, 3D modeling, and other graphics-intensive jobs like never before.
Robust 16 GB DDR6 Memory
The memory backup of this laptop is super strong and flawless with its 16 GB DDR6 RAM. It submits an all-time faster response and allows you to enjoy speedy operations with enhanced load time and reduced latency.
Massive 1 TB Solid State Drive Storage
Whether to store apps, software, documents, large spreadsheets, or huge datasets of varying nature, the 1 TB SSD is a master to accommodate all this. It features a higher transfer rate and seamless communication with the system, too, with advanced PCIe NVMe technology.
16-Inch WUXGA Display
The VivoBook offers an extraordinary 16-inch WUXGA screen, which comes with a better-than-full HD display. It carries 1920 x 1200 pixels to take good care of clarity, 300 nits to increase visibility, and an anti-glare coating to reduce reflection. Moreover, the 144Hz refresh rate ensures flawless motion and wide viewing angles for even better and crystal clear vision.
Dynamic Connectivity and Durable Battery
It features a dynamic range of connectivity options based on physical ports and wireless. It offers Wi-Fi, Bluetooth 5.3 Wireless Card, USB ports for display support, and an audio jack. Moreover, it has a durable battery life that lasts for hours on a single charge. Also ensures non-stop working and playing with the lowest downtime.
Classy and Contemporary Design
Has a classy and contemporary design with cutting edges and a sleek profile. It carries only 1.95 kg, which is too brilliant for flexible usage.
Other Specs
Also offers a backlit Chiclet keyboard with Num key, a 1080p HD camera with a privacy shutter, the DOS operating system, a 2-year warranty, and an irresistible black finish.
Buy Asus VivoBook 16 V3607VU in Pakistan
Asus VivoBook 16 V3607VU Intel Core 7 240H Processor 6GB NVIDIA RTX 4050 GDDR6 Graphics 16-inch WUXGA 1200p 144Hz Display Matte Black Color Brand New Laptop with 2 Years ASUS Direct Local Warranty Latest Price in Pakistan is Rs. 348,000. Experience reliable nationwide shipping with Paklap, reaching every region.