Asus RX 480 Strix (256Bit-GDDR5
Out of stock
Asus RX 480 Strix 8GB GDDR5 256-Bit Graphics Card (ROG STRIX-RX480-08G-GAMING)
Rs. 38,999.00
Asus RX 480 Strix 8GB GDDR5 256-Bit Graphics Card (ROG STRIX-RX480-08G-GAMING)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Chipset | AMD Radeon |
| Digital Max Resolution | 7680 x 4320 |
| Memory | 8 GB |
| Memory Bus | 256-Bit |
| Memory Type | DDR 5 |
| Core Clock | 1286 MHz (OC Mode) 1266 MHz (Gaming Mode) |
| Shader Clock | - |
| Memory Clock | 8000 MHz |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | OpenGL®4.5 |
| Card Bus | PCI Express 3.0 |
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA / D-Sub | Yes |
| Power Requirement | - |
| Manufacturer Website | https://www.asus.com/Graphics-Cards/ROG-STRIX-RX480-8G-GAMING/specifications/ |
| Warranty | Brand Warranty |