ROG-STRIX-RX470-04G-GAMING
Out of stock
Asus RX 470 Strix 4GB GDDR5 256-Bit Graphics Card (ROG STRIX-RX470-04G-GAMING)
Rs. 25,999.00
Asus RX 470 Strix 4GB GDDR5 256-Bit Graphics Card (ROG STRIX-RX470-04G-GAMING)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Chipset | AMD Radeon |
| Digital Max Resolution | 5120 x 2880 |
| Memory | 4 GB |
| Memory Bus | 256-Bit |
| Memory Type | DDR 5 |
| Core Clock | 1270 MHz (OC Mode) 1250 MHz (Gaming Mode) |
| Shader Clock | - |
| Memory Clock | 6600 MHz |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | OpenGL®4.5 |
| Card Bus | PCI Express 3.0 |
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA / D-Sub | Yes |
| Power Requirement | 1 x 6-pin |
| Manufacturer Website | https://www.asus.com/Graphics-Cards/ROG-STRIX-RX470-O4G-GAMING/specifications/ |
| Warranty | Brand Warranty |