Asus RX 460 (128Bit-GDDR5)
Out of stock
Asus RX 460 Strix OC 4GB GDDR5 128-Bit Graphics Card (Strix-RX460-04G-Gaming)
Rs. 18,899.00
Asus RX 460 Strix OC 4GB GDDR5 128-Bit Graphics Card (Strix-RX460-04G-Gaming)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Chipset | AMD Radeon |
| Digital Max Resolution | 2560 x 1600 |
| Memory | 4 GB |
| Memory Bus | 128-Bit |
| Memory Type | DDR 5 |
| Core Clock | 1256 MHz (OC Mode) 1236 MHz (Gaming Mode) |
| Shader Clock | - |
| Memory Clock | 7000 MHz |
| DirectX | 12 |
| OpenGL | OpenGL®4.5 |
| Card Bus | PCI Express 3.0 |
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA / D-Sub | Yes |
| Power Requirement | - |
| Manufacturer Website | https://www.asus.com/Graphics-Cards/ROG-STRIX-RX460-O4G-GAMING/specifications/ |
| Warranty | Brand Warranty |