ASUS ROG Strix GL753VE
Out of stock
ASUS ROG Strix GL753VE DS74 - 7th Gen Ci7 QuadCore 16GB DDR4 1TB HDD+256GB SSD 4-GB nVidia GeForce GTX-1050Ti 17.3" Full HD 1080p DVD Win10
Rs. 142,000.00
-

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 7th Generation Intel Core i7-7700HQ Quadcore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 2.8 GHz Turbo Boost 3.8 (6 MB Cache, Kaby Lake) |
| Installed RAM | 16 GB DDR4 |
| Type of memory | DDR4 2133MHz |
| Hard drive size | 1 TeraByte HDD + 256 GB SSD |
| Hard drive speed | 5400 RPM HDD |
| Optical Drive | Yes |
| Type of optical drive | DL DVD±RW/CD-RW |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256GB SATA3 SSD 1TB (5400 RPM) |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Intel HD Graphics 630 + NVIDIA GTX1050Ti 4GB GDDR5 |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel HM175 |
| Backlight | LED |
| Screen size | 17.3" FHD (1920*1080), matte |
| Screen surface | FHD LED backlight Anti-Glare |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 6.6 LBS |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Aura RGB-backlit scissor-switch keys offering 2.5mm of travel distance |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | 10/100/1000 Mbps (RJ-45 (LAN Ethernet)) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Integrated 802.11ac |
| Condition | Open Box |
| USB | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI + 1 x Mini DisplayPort |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Home |
| Manual | http://store.asus.com/us/item/201612AM300001657 |
| Product page | http://store.asus.com/us/item/201612AM300001657 |
| Warranty | 3 Months |