ASUS ROG STRIX G18 AI G815LP-IS96 Gaming Laptop - Intel Core Ultra 9 275HX Processor 32-GB 1-TB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX 5070 GDDR7 GC 18" WUXGA 2.5K 1600P IPS 240Hz Display RGB Backlit KB TPM W11 (Eclipse Grey, NEW)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | Intel Core Ultra 9 |
| Processor Type | Intel® Core™ Ultra 9 275HX Processor (24 Cores / 24 Threads, 36 MB Intel® Smart Cache, NPU up to 13 TOPS) |
| Processor Speed | 2.7 GHz Base Clock, Up to 5.4 GHz Max Turbo Frequency |
| Installed RAM | 32 GB |
| Type of memory | DDR5-5600 MT/s |
| Hard drive size | 1 TB SSD PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB SSD PCIe® 4.0 NVMe™ M.2 |
| Graphic Series | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 8GB GDDR7 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Laptop GPU (8GB GDDR7, 1475MHz Boost Clock, 100W + 15W Dynamic Boost) |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel HM670 |
| Backlight | LED |
| Screen size | 18-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio IPS-level Anti-glare display - DCI-P3: 100% - Response Time: 3ms Pantone Validated |
| Screen surface | 18-inch 2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratio IPS-level Anti-glare display - DCI-P3: 100% - Response Time: 3ms Pantone Validated |
| Screen resolution | 2560x1600 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 3.20 Kg (7.05 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB |
| Bluetooth | BT 5.4 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) |
| Condition | New |
| USB | 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (10Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C (DisplayPort + Power Delivery, 10Gbps) 1x Thunderboltâ„¢ 4 (DisplayPort + Power Delivery + G-SYNC, 40Gbps) |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 FRL |
| Camera | 1080P FHD IR Camera |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | https://rog.asus.com/us/laptops/rog-strix/rog-strix-g18-2025/spec/ |
| Product page | https://rog.asus.com/us/laptops/rog-strix/rog-strix-g18-2025/spec/ |
| Warranty | International |
ASUS ROG STRIX G18 AI G815LP Gaming Laptop in Pakistan
Paklap has come up with this powerful gaming laptop in Pakistan that makes you enjoy your gameplay with a higher pace and power: the ASUS ROG STRIX G18 AI G815LP. It features the most advanced Core Ultra 9 CPU for reliable performance flow. For brilliant visuals, it uses the NVIDIA GeForce RTX 5070 GPU and an 18-inch IPS display. You can learn everything about its specs right below.
Intel Core Ultra 9 Processor
This latest gaming machine offers enhanced power for handling heavy-loaded apps with its Intel Core Ultra 9 275HX processor. It houses 24 cores and 24 threads to ensure smooth multitasking, and the 36 MB cache brings quick data access. The max speed goes up to 5.4 GHz for taking on complex jobs efficiently. Plus, the NPU of up to 13 TOPS handles AI tasks to achieve even higher productivity.
NVIDIA GeForce RTX 5070 Graphics
This machine features sharp visuals and boosts quality more than ever before with its NVIDIA GeForce RTX 5070 GPU. It brings lag-free transitions as it uses an 8 GB GDDR7 memory, which runs at 1475 MHz. It runs demanding gameplay, creative apps, and graphics-intensive jobs smoothly and ensures sharp and vibrant colors in every frame.
18-Inch 2.5K IPS Display
It has an 18-inch display, which brings a 2.5K resolution of 2560x1600 pixels. It supports WQXGA resolution for crisp outcomes and IPS technology for extraordinary color accuracy. It also houses an anti-glare coating on the screen, DCI-P3: 100% for complete color coverage, and 3ms response time for a smooth viewing experience.
32 GB RAM
Has the fastest 32 GB DDR5 RAM for next-gen memory speed. It brings smooth multitasking, reduces latency, and runs at 5600 MT/s for improved performance flow.
1 TB Storage
This powerful machine gets a huge 1 TB SSD storage, which works smartly and silently. It delivers a faster data transfer rate and uses no moving parts but flash memory.
Powerful Cooling System
It houses the ROG Intelligent Cooling system that avoids heating problems efficiently. It has a tri-fan design with multiple heat pipes. Plus, it maintains performance, keeps the temperature down, and creates smooth play.
Body and Design
The ROG STRIX G18 has a chassis of premium quality polycarbonate material with a cover. It is solid and looks completely dominant with its Eclipse Grey finish on top.
Other Specs
It also gets you a backlit keyboard with a numeric keypad, a full HD IR camera, switchable graphics, numerous ports, Wi-Fi, Bluetooth, the Windows 11 Home OS, HDMI, and an international warranty.
Buy ASUS ROG STRIX G18 AI G815LP in Pakistan
ASUS ROG Strix G18 AI G815LP-IS96 Core Ultra 9 275HX Processor 32GB RAM 1TB SSD 8GB NVIDIA GeForce RTX 5070 GDDR7 Graphics 18-inch 2.5K 1600P IPS 240Hz Display RGB Backlit Keyboard Eclipse Grey Color Brand New Gaming Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 675,000. Paklap provides cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.