ASUS ROG Strix G16 G614JI - Raptor Lake - 13th Gen Core i7 13650HX Processor 16GB RAM 512GB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX4070 GDDR5 GC 16" WUXGA IPS 165Hz G-Sync With DolbyVision HDR Display RGB Backlit KB DOS (Grey, 2 Year Asus Direct Local Warranty)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Intel Core i7-13650HX |
| Processor Speed | (14 cores, 20 threads, base clock 2.6 GHz, boost up to 4.9 GHz) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR5 |
| Hard drive size | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Hard drive speed | Nvme M.2 |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Graphic Series | 8-GB NVIDIA GeForce RTX4070 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA GeForce RTX 4070 Laptop GPU with 8GB GDDR5 |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16-inch Full HD (1920 x 1200) IPS-level display |
| Screen surface | 16-inch Full HD (1920 x 1200) IPS-level display |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 2.50 Kg (5.51 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| LAN | Yes |
| Speed | 1x RJ45 LAN port |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Triple band) 2*2 |
| Condition | New |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C with support for DisplayPortâ„¢ / power delivery / G-SYNC (data speed up to 10Gbps) 1x RJ45 LAN port 1x Thunderboltâ„¢ 4 with support for DisplayPortâ„¢ (data speed up to 40Gbps) |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 FRL |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://rog.asus.com/laptops/rog-strix/rog-strix-g16-2023-series/spec/ |
| Product page | https://rog.asus.com/laptops/rog-strix/rog-strix-g16-2023-series/spec/ |
| Warranty | 2 Years Warranty |
ASUS ROG Strix G16 G614JI Gaming Laptop in Pakistan
When the power hits right, and when expectations meet reality, there you find a rare, robust, and sturdy ASUS ROG Strix G16 G614JI gaming laptop. It is a machine to keep you ahead of others and to enable you to excel like a pro. It submits an outstanding 13th Generation Core i7 CPU for next-level processing solutions.
Featuring an advanced RTX 4070 GPU that works magically, combined with a 16-inch full HD display. It also offers 16 GB DDR5 memory, 512 GB SSD storage, a backlit keyboard, an HD camera, connectivity options, and much more.
13th Gen Intel Core i7 Processor
The ASUS ROG Strix G16 G614JI features a robust processing capability, the 13th Gen Intel Core i7 13650HX processor. It carries a boosted mix of 14 cores and 20 threads to ensure flawless operations. The speed up to 4.9 GHz gives an immense push to performance flow without compromising speed and precision. Moreover, the compatibility between hardware and software is unquestionable for enhanced productivity.
Nvidia GeForce RTX 4070 Graphics
This laptop is the first choice of many because of its wholesome visual support. It offers Nvidia GeForce RTX 4070, a dedicated GPU using a discrete 8GB DDR6 memory. You're good at enjoying heavy gaming, high-end videos, and other graphics-intensive apps.
16-Inch Full HD IPS Display
This laptop is no less than a blessing for quality display lovers as it offers an extraordinary 16-inch full HD screen. It carries enhanced resolution with 1920 x 1200 pixels to lift clarity, vividness, and vibrancy to new heights. Moreover, the IPS technology, combined with enhanced brightness and anti-glare coating, provides a comfortable vision full of lifelike colors and shades.
Robust Memory
The ROG Strix G16 gets you an all-time faster memory backup, the 16 GB DDR5 RAM. It works better than DDR3, DDR4, and all previous models. Offering extreme responsiveness to boost load time, app launching, switching, and flawless multitasking.
Spacious Storage
This machine has an outstanding 512 GB SSD storage. It is the ultimate tool for compact laptops like this one. Carries no moving parts, submits a higher transfer rate, and works flawlessly with its advanced PCIe NVMe technology.
Lasting Battery with Fast Charge
The battery life is lasting, and it has a fast charging facility that ensures the least downtime of the machine. You can run the machine for hours on one charge, and by keeping the app count running in the background moderately, you can achieve an even longer run time.
Durable and Powerful Design
The ASUS G614JI offers an aero-grade aluminum body that carries only 2.50 kg, a bit heavier than an ordinary machine, but suits such a powerful gaming machine.
Other Specs
Also features a backlit keyboard, an HDMI, USB ports, Wi-Fi, Bluetooth, an HD camera, a DOS operating system, and a grey finish with a 2-year warranty.
Buy ASUS ROG Strix G16 G614JI in Pakistan
ASUS ROG Strix G16 G614JI 13th Gen Core i7 13650HX Processor NVIDIA GeForce RTX 4070 GDDR5 Graphics 16-inch WUXGA IPS 165Hz G-Sync with DolbyVision HDR Display Grey Color Brand New 2025 Gaming Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 445,000. Experience reliable nationwide shipping with Paklap, reaching every region.