ASUS ROG Strix G15 G513QY R9 5980hx Used
Out of stock
ASUS ROG Strix G15 G513QY Advantage Edition - AMD Ryzen 9 5980HX Octa-Core Processor 16-GB 512-GB SSD 12-GB AMD Radeon RX6800M GDDR6 Graphics 15.6" WQHD IPS 165Hz Display 4-Zones RGB Backlit KB TPM W11 (Original Black, Used)
Rs. 249,999.00

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | AMD |
| Processor Type | AMD Ryzen 9 5980HX Octa-Core Processor |
| Processor Speed | 3.3 GHz Turbo Boost Up to 4.8 GHz Max Boost (8 Cores / 16 Threads / 16MB L3 Cache) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 2 Ă— 8GB DDR4 3200 SO DIMM Max Capacity 64GB |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | AMD Radeon |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | AMD Radeon RX 6800M (12GB GDDR6) Dedicated |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | AMD |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch WQHD (2560 x 1440) 16:9 anti-glare display DCI-P3: 100.00% Refresh Rate: 165Hz Response Time: 3ms IPS-level FreeSync Premium MS hybrid |
| Screen surface | 15.6-inch WQHD (2560 x 1440) 16:9 anti-glare display DCI-P3: 100.00% Refresh Rate: 165Hz Response Time: 3ms IPS-level FreeSync Premium MS hybrid |
| Screen resolution | 2560 x 1440 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 2.50 Kg (5.51 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Chiclet Keyboard 4-Zone RGB |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 (Dual band) |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Condition | Used |
| USB | 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort™ / power delivery |
| HDMI | 1x HDMI 2.0b |
| Camera | No |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 11 Home |
| Manual | https://rog.asus.com/laptops/rog-strix/2021-rog-strix-g15-advantage-edition-series/spec/ |
| Product page | https://rog.asus.com/laptops/rog-strix/2021-rog-strix-g15-advantage-edition-series/spec/ |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |