ASUS ROG GL752VW-DH74
Out of stock
ASUS ROG GL752VW-DH74 6th Gen Ci7 QuadCore 16GB 1TB+128GB SSD 4GB NVIDIA GTX960M DVDrw 17.3"FHD matte Display Windows 10
Rs. 170,000.00
-

| Processor Type | 6th Generation Intel Core i7-6700HQ Quadcore Processor (4 Cores - 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.6 GHz Turbo Boost 3.5 (6 MB Cache, Skylake) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4 |
| Hard drive size | 1 Tera Byte + 128 SSD |
| Hard drive speed | 1TB 7200RPM + 128GB SSD (PCIEG3x4) |
| Optical Drive | Yes |
| Type of optical drive | DL DVD±RW/CD-RW |
| SSD | 128 GB SSD |
| Type of harddrive | SATA & Solid State Drive |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Intel HD 530 + NVIDIA® GeForce® GTX 960M with 4G GDDR5 VRAM |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel® HM170 Chipset |
| Backlight | LED |
| Screen size | 17.3" FHD matte |
| Screen surface | 17.3" FHD matte |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 6.6 lbs (with 4 cell battery) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | RJ45 LAN Jack for LAN insert |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Integrated 802.11 ac |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Home |
| Manual | http://store.asus.com/us/item/201510AM170008067/A18486 |
| Product page | http://store.asus.com/us/item/201510AM170008067/A18486 |