Asus ROG GL552VW 4k i7
Out of stock
Asus ROG GL552VW-CN458T 6th Gen i7 QuadCore 16GB 1TB+256 GB SSD 4GB Nvidia GTX 960m 15.6"FHD Blu-Ray RW W10 Widi Enabled
Rs. 160,000.00
-

| Processor Type | 6th Generation Intel Core i7-6700HQ Quadcore Processor (4 Cores - 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.6 GHz Turbo Boost 3.5 (6 MB Cache, Skylake) |
| Installed RAM | 16 GB DDR4 |
| Type of memory | DDR4 |
| Hard drive size | 1 TB HDD + 256 GB SSD |
| Hard drive speed | 5400 RPM + SSD SATA 3 |
| Optical Drive | Yes |
| Type of optical drive | BluRay Rw (6x) |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | SATA & Solid State Drive |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Dedicated |
| Type of graphics memory | Intel HD 530 + 4 GB NVIDIA GeForce GTX960M |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Mobile IntelĀ® HM170 Express Chipsets |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" Full HD 1080p |
| Screen surface | Full HD 1080p |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 2.55 KG (with 4 cell battery) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No (External : RJ45 LAN Jack for LAN insert) |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac Dual Bank + (WiDi) |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 |
| Manual | http://shop.asus.com/store/asusau/en_AU/pd/ThemeID.34023100/productID.4104438200 |
| Product page | http://shop.asus.com/store/asusau/en_AU/pd/ThemeID.34023100/productID.4104438200 |