asus rog g752vt
Out of stock
ASUS ROG G752VT-T7013t 6th Gen Ci7 QuadCore 08GB 1TB+256GB SSD 3GB NVIDIA GTX970M BluRay 17.3"FHD IPS Display Windows 10
Rs. 140,000.00
-

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | 6th Generation |
| Processor Type | 6th Generation Intel Core i7-6700HQ Quadcore Processor (4 Cores - 4 Threads) |
| Processor Speed | 2.6 GHz Turbo Boost 3.5 (6 MB Cache, Skylake) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR4 2133 MHz SDRAM, up to 64 G, (16 GB x 4) |
| Hard drive size | 1 TeraByte + 256 GB SSD |
| Hard drive speed | 1TB 7200RPM + 256GB SSD (PCIEG3x4) |
| Optical Drive | Yes |
| Type of optical drive | DL DVD±RW/CD-RW |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | SATA & Solid State Drive |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Intel HD 530 + NVIDIA® GeForce® GTX970M with 3GB GDDR5 VRAM |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Mobile Intel CM236 Express Chipset |
| Backlight | LED |
| Screen size | 17.3" 16:9 IPS Full HD Non-Glare LCD Panel |
| Screen surface | FHD IPS Display with G-Sync |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 4.04 kg (with 6 cell battery) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | 10/100/1000/Gigabits Base T |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Dual-band 802.11AC |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Home |
| Manual | https://www.asus.com/ROG-Republic-Of-Gamers/ROG-G752VT/specifications/ |
| Product page | https://www.asus.com/ROG-Republic-Of-Gamers/ROG-G752VT/specifications/ |
| Warranty | International |