Asus Q302LA
Out of stock
Asus Q302LA Flip 2 in 1 - 5th Gen Ci3 06GB 500GB 13.3" HD LED x360 Touchscreen Win 10 (Metallic Silver)
Rs. 47,999.00
13.3” Laptop with 360° Rotating Touchscreen
- Windows 10 Home
- 1366x768 Resolution HD touch screen display
- Powerful Intel® Core™ i3 processor
- Sleek, black, brushed-hairline aluminum finish for high durability and an elegant look
- Responsive and accurate touchscreen exceeds industry standards

| Processor Type | 5th Generation Intel Core i3-5020U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.0 GHz (Broadwell, 3 MB Cache) |
| Installed RAM | 06 GB |
| Type of memory | DDR3L 1600 MHz SDRAM |
| Hard drive size | 500 GB |
| Hard drive speed | 5400 RPM |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Integrated Intel® HD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3" HD LED 720p x360 Convertible Touchscreen |
| Screen surface | HD LED 720p x360 Convertible Touchscreen |
| Screen resolution | 1366x768 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Black |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 3.75 LB |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Dual-band 802.11n or 802.11 ac |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 |
| Manual | https://www.asus.com/us/Notebooks/Q302/specifications/ |
| Product page | https://www.asus.com/us/Notebooks/Q302/specifications/ |
The ASUS Q-Series Q302 is a Windows® 10 2-in-1 PC with a special hinge that enables the screen to be set at just about any angle. With a 13.3” HD screen, powerful Intel Core™ i3 or i5 processor and display that can be flipped at any angle from 0 to 360 degrees, the Q302 can be used as a powerful laptop, a responsive tablet or anything in between
Hairline-textured surfaces give the ASUS Q302 an elegant look. Packed with features, it offers intuitive computing, easy mobility, and a style you'll love. With a luxury feel and effortless usability, the Q302 focuses on useful details, powerful performance, and unrivalled functionality.
Write Your Own Review