Gtx750ti-Oc-2gd5
Out of stock
Asus GTX 750 TI 2GB GDDR5 128-Bit Graphics Card (GTX750Ti-OC-2GD5)
Rs. 15,900.00
Asus GTX 750 TI 2GB GDDR5 128-Bit Graphics Card (N750Ti-2GD5T/OCV2)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Chipset | Nvidia |
| Digital Max Resolution | 4096 x 2160 |
| Memory | 2 GB |
| Memory Bus | 128-Bit |
| Memory Type | DDR 5 |
| Core Clock | GPU Boost Clock : 1150 MHz GPU Base Clock : 1072 MHz |
| Shader Clock | - |
| Memory Clock | 1350 MHz ( 5400 MHz GDDR5 ) |
| DirectX | 11 |
| OpenGL | OpenGL®4.4 |
| Card Bus | PCI Express 3.0 |
| DVI | Yes |
| HDMI | Yes |
| VGA / D-Sub | - |
| Power Requirement | Up To 150W |
| Manufacturer Website | https://www.asus.com/Graphics-Cards/GTX750TIOC2GD5/specifications/ |
| Warranty | 1 Year Brand Warranty |