Asus Great-Value Dual-Band Wireless AC750 Router
Out of stock
Asus Great-Value Dual-Band Wireless AC750 Router for Home and Cloud Use (RT-AC51U) - (Brand Warranty)
Rs. 6,990.00
-

| Brand | Asus |
|---|---|
| Antenna | External 5 dBi antenna x 2 Internal PCB antenna x 1 |
| Button | WPS Button, Reset Button, Power Button |
| Coverage | Medium homes |
| Data Rate | 802.11n : up to 300 Mbps 802.11ac : up to 433 Mbps |
| Memory | 8 MB Flash 64 MB RAM |
| Network Standard | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac, IPv4, IPv6 |
| Operating Frequency | 2.4 GHz / 5 GHz |
| Ports | RJ45 for 10/100 BaseT for WAN x 1, RJ45 for 10/100 BaseT for LAN x 4 USB 2.0 x 1 |
| Power Supply | AC Input : 110V~240V(50~60Hz) DC Output : 12 V with max. 2 A current |
| LED Indicator | USB x 1 LAN x 1 Wi-Fi x 1 WAN x 1 Power x 1 |
| WAN Connection Type | Internet connection type : Automatic IP, Static IP, PPPoE(MPPE supported), PPTP, L2TP Dual Link support Multicast Proxy support |
| Color | Black |
| Warranty | 3 Year Brand Warranty |