Asus ExpertBook B3402FVA - Raptor Lake - 13th Gen Core i7 1355U Processor 16-GB 512-GB SSD Intel Iris Xe Graphics 14" Full HD 1080p 400nits x360 Touchscreen Convertible Display FP Reader (Gentle Grey, 1 Year Asus Direct Local Warranty)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | 13th Gen Core i7 1355u Raptor Lake Processor (12 MB Intel Smart Cache) |
| Processor Speed | 1.7 GHz Boost up to 5.0 GHz (Total Cores 10, # of Performance-cores 2, # of Efficient-cores 8, Total Threads 12) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | 16GB DDR4 SO-DIMM, Memory Max Up to:8GB |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | No |
| Screen size | 14.0-inch FHD (1920 × 1080) touchscreen display, 16:9 aspect ratio, wide-view glossy panel, 400 nits brightness, 100% sRGB color gamut, 79% screen-to-body ratio, with stylus support. |
| Screen surface | 14.0-inch FHD (1920 × 1080) touchscreen display, 16:9 aspect ratio, wide-view glossy panel, 400 nits brightness, 100% sRGB color gamut, 79% screen-to-body ratio, with stylus support. |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Grey |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Start from:01.61 kg (3.55 lbs) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Non Backlit Chiclet Keyboard |
| Bluetooth | BT 5.2 |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6(802.11ax) |
| Condition | New |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x Thunderboltâ„¢ 4, compliant with USB4, support display / power delivery |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 TMDS |
| Camera | 720P HD camera |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.asus.com/laptops/for-work/expertbook/expertbook-b3-flip-b3402-series-1/techspec/ |
| Product page | https://www.asus.com/laptops/for-work/expertbook/expertbook-b3-flip-b3402-series-1/techspec/ |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Asus ExpertBook B3402FVA 13th Gen Core i7 New Convertible Laptop
Presenting you with this 2-in-1 machine, which offers a laptop and tablet for the ultimate ease and efficiency, the Asus ExpertBook B3402FVA. It brings extraordinary processing solutions with its 13th Gen Core i7 processor. Offering Intel Iris Xe integrated graphics, a full HD display, skyrocketing DDR4 memory, and lightning-fast SSD storage. Also features comprehensive connectivity options, a long-lived battery, and much more.
Processor
This 2-in-1 machine offers a dynamic Raptor Lake 13th Generation Core i7 1355u CPU that handles all-around tasks efficiently. It brings an extreme pace for quick data access with its 12 MB cache, and flawless running of demanding apps with boosted 5.0 GHz speed. The perfect blend of 8 efficient cores, 2 performance cores, and 12 threads for next-gen multitasking solutions for busy users.
Graphics
The ExpertBook 14 gets reliable graphical solutions with its Intel Iris Xe integrated graphics. It consumes the least energy, uses shared VRAM, and keeps visuals lag-free. The quality of visuals is unbeatable, allowing playing 4K videos, creative and professional apps, editing, rendering, and other graphics-intensive tasks efficiently.
Display
This convertible laptop has a 14-inch full HD display. It ensures 1080p clarity, 100% color coverage with 100% sRGB color gamut, and a bigger screen with wide viewing angles. The touch display enhances productivity, and the convertible design allows using it in different modes, like tent, stand, tablet, and laptop.
Memory
This X360 device offers higher memory performance with its advanced 16 GB DDR4 RAM. It is brilliant with responsiveness and deals with latency for a flawless app launching and switching between multiple programs.
Storage
It gets a secure and huge 1 TB SSD storage. It uses flash memory and PCI NVMe technology to ensure a higher data transfer rate. Plus, it carries no moving parts to boost the safety of your essentials.
Touch ID and HD Camera
The Touch ID helps unlock with a touch only. It avoids passwords and keeps things sturdy and simple.
The HD camera boosts your virtual productivity with sharp details. It enhances your confidence during video calls, online meetings, and conferencing.
Highly Portable, Durable, and Modern Design
Offers a highly durable aluminum alloy chassis. It is portable with its lightweight body of 1.61 kg. The Gentle Grey finish on its sleek profile brings unbeatable modernity.
Other Specs
A non-backlit Chiclet keyboard, the DOS operating system, Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, USB ports, a long-lasting battery, and a 1-year warranty for the ultimate satisfaction you desire.
Buy Asus ExpertBook B3402FVA Core i7 in Pakistan
Asus ExpertBook B3402FVA Raptor Lake 13th Generation Core i7-1355U Processor, Intel Iris Xe Graphics, 14-inch Full HD 1080p 400nits x360 Touchscreen Convertible Display, Gentle Grey Color, with 1 Year Asus Direct Local Warranty. Brand New Laptop. Latest Price in Pakistan: Rs. 206,999. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.