Asus ExpertBook B1503CVA - Intel Core 5 120U Processor 8-GB 512-GB SSD Intel UHD Graphics 15.6" Full HD 1080p 300nits AG Display FP Reader (Gentle Grey, 1 Year Asus Direct Local Warranty)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | Intel Core 5 |
| Processor Type | Intel Core 5 120U (10 Cores, 12 Threads) |
| Processor Speed | P-core Speed: 1.4 GHz to 5.0 GHz E-core Speed: 1.0 GHz to 3.8 GHz |
| Installed RAM | 8 GB |
| Type of memory | 8 GB DDR5 SO-DIMM, Memory Max Up to:64GB |
| Hard drive size | 512 GB |
| Hard drive speed | M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0x4 NVMe® |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Integrated |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel® integrated SoC |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch Non-Touch, FHD 1920 x 1080, 16:9, Wide View, Anti-Glare, LED Backlit, 300nits, NTSC 45%, Screen-to-Body Ratio 87% |
| Screen surface | 15.6-inch Non-Touch, FHD 1920 x 1080, 16:9, Wide View, Anti-Glare, LED Backlit, 300nits, NTSC 45%, Screen-to-Body Ratio 87% |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Grey |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | Start from:01.64 kg (3.62 lbs) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key, 1.35mm Key-travel, Spill-resistant Keyboard |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.4 Wireless Card |
| LAN | Yes |
| Speed | 100/1000M (RJ-45) |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6(802.11ax) |
| Condition | New |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery |
| HDMI | 1x HDMI 1.4 |
| Camera | 720p HD camera |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.asus.com/laptops/for-work/expertbook/asus-expertbook-b1-b1503/techspec/ |
| Product page | https://www.asus.com/laptops/for-work/expertbook/asus-expertbook-b1-b1503/techspec/ |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Asus ExpertBook B1503CVA Intel Core 5 Laptop in Pakistan
Presenting you a reliable laptop that meets your affordability and portability needs, the Asus ExpertBook B1503CVA. This 15.6-inch machine features standardized UHD integrated graphics and a full HD display. It uses an Intel Core 5 processor that delivers high performance and, with a 512 GB SSD, provides secure storage. Also, it features 16 GB DDR5 RAM, a backlit keyboard, an HD camera, and a massive 1-year battery.
Processor
This professional laptop, powered by an Intel Core 5 120U processor, gets you high performance while running heavy-load business applications. It houses 10 cores and 12 threads for improved multitasking, and ensures no lag between processing with its maximum speed of 5.0 GHz. Also, it creates the best equation between performance and efficiency and gets unbeatable compatibility.
Graphics
The ExpertBook 15 features not only crisp but lifelike visuals with its UHD integrated graphics. It improves your multimedia, movie time, creative tasks, and professional jobs significantly. Also, it consumes less energy and produces higher responsiveness to avoid lag while running and switching between programs.
Display
This affordable machine also has an even more reliable 15.6-inch full HD display. It uses wide viewing angles, a screen-to-body ratio of 87%, and an anti-glare coating to avoid eyestrain. The resolution of 1920x1080 gets you maximum clarity, and 300 nits of brightness brings enhanced visibility that works smoothly in brighter rooms.
Memory
It offers smooth multitasking and enhanced app launch with its 8 GB DDR5 memory. You can upgrade it up to 32 GB depending on your needs.
Storage
Has safe storage for all your data with its 512 GB SSD. It uses PCI NVMe technology, avoids slowdowns, and produces a higher data transfer rate.
Durable Battery
If you're someone who travels a lot and seeks something with a durable battery, this one is for you. It has fast charge support, drains the battery very slowly, and gets you hours of run time on a single charge.
Backlit Keyboard
The backlit keyboard improves usability with its LED lights under the keys. It makes you enjoy comfortable visibility in low light for accurate typing.
Body and Design
Has a solid plastic chassis of premium quality and carries only 1.64 kg. The gentle grey finish on its ultra-slim design looks stunning.
Other Specs
Also, it offers you Wi-Fi, Bluetooth, HDMI, ports, a numeric keypad, an HD camera, and runs on DOS. The 1-year warranty is a huge cover for your money and peace of mind.
Buy Asus ExpertBook B1503CVA Core 5 in Pakistan
Asus ExpertBook B1503CVA Intel Core 5 120U Processor 8-GB 512-GB SSD UHD Graphics 15.6-inch Full HD 1080p 300nits AG Display Gentle Grey Color with 1 Year Asus Direct Local Warranty Brand New Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 161,000. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.