Asus ExpertBook B1502CV - 13th Gen Core i5 1355U 08-GB 512-GB SSD GDDR4 15.6" Full HD IPS 1080p Display DOS (NEW, Star Black, 1 Year Asus Direct Local Warranty)

| Brand | Asus |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ i5-1335U Processor |
| Processor Speed | 1.3GHz (12M Cache, up to 4.6GHz, 10 cores) |
| Installed RAM | 8GB |
| Type of memory | DDR4 |
| Hard drive size | 512GB M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512GB M.2 2280 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD |
| Graphic Series | Intel UHD Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9, TN, LED Backlit, 250nits, Anti-glare display, NTSC: 45%, Non-touch screen, Screen-to-body ratio:83 % |
| Screen surface | 15.6-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9, TN, LED Backlit, 250nits, Anti-glare display, NTSC: 45%, Non-touch screen, Screen-to-body ratio:83 % |
| Screen resolution | 1920 x 1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 1.46 kg (3.22 lbs) |
| Fingerprint Reader | - |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 Wireless Card |
| LAN | Yes |
| Speed | 1x RJ45 Gigabit Ethernet |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Condition | New |
| USB | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support display / power delivery 1x 3.5mm Combo Audio Jack 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C support power delivery 1x HDMI 1.4, up to 1920x1080p/60Hz 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 2.0 Type-A |
| HDMI | 1x HDMI 1.4, up to 1920x1080p/60Hz |
| Camera | 720p HD camera with IR function to support Windows Hello |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | https://www.asus.com/laptops/for-work/expertbook/expertbook-b1-b1402-13th-gen-intel/techspec/ |
| Product page | https://www.asus.com/laptops/for-work/expertbook/expertbook-b1-b1402-13th-gen-intel/techspec/ |
| Warranty | 1 Year Warranty |
Asus ExpertBook B1502CV Laptop in Pakistan
A very decent laptop to improve your day-to-day tasks with an advanced lineup of specs, we're talking about the Asus ExpertBook B1502CV. A brand-new machine in Star Black color, offering the latest 13th Generation Core i5 processor, an unbeatable mix of 8GB DDR4 memory, and 512 GB SSD storage.
Also features an Intel UHD integrated graphics combined with a 15.6-inch full HD display. Moreover, it offers a powerful battery, multiple connectivity modes, and an attractive design with enhanced portability and durability.
13th Gen Intel Core i5 1335U Processor
The Asus ExpertBook is certainly a reliable laptop for all types of users, and its 13th Generation Intel Core i5 1335U CPU is the best version of it. It ensures flawless operations with its advanced 4.6 GHz speed. To achieve speedy data access, it gets you 12 MB of cache memory. Moreover, it carries 10 cores to help you achieve a seamless multitasking experience without compromising speed and reliability.
Faster 8GB DDR4 Memory
This machine offers 8 GB DDR4 RAM and a faster memory backup, and it genuinely performs better than previous models. Its response time is skyrocketing and improves load time significantly. Moreover, it reduces latency to help you enjoy a smooth and flawless multitasking experience with demanding apps.
Massive 512GB SSD Storage
The Asus B1502CV features a massive 512 GB storage based on an SSD. It stores all types of data, carries a flash storage that works smartly, and saves energy with the least consumption. The PCIe NVMe technology helps boost communication and speed to ensure a higher transfer rate, and that's a big plus for boosting processing outcomes.
Intel UHD Integrated Graphics
This machine has genuine visual support in the form of Intel UHD integrated graphics. It features higher speed with advanced technical details for handling high-end graphics. Also allows you to enjoy multiple displays, gaming, browsing, streaming, documenting, editing, and other regular and heavy-duty jobs with quality and precision.
15.6-Inch Full HD Display
The ExpertBook B1502CV offers a premium-quality 15.6-inch full HD display. It carries 1920 x 1080 pixels to boost clarity, and for increased brightness, it houses 250 nits. Moreover, the anti-glare coating avoids eye strain, and wide viewing angles combined with sharp details get you a wholesome screen to enjoy your work and play.
Long-lived Battery
It features a long-lived battery that gives hours of backup. A single charge is enough for non-stop work and play.
Powerful and Portable Design
Carries a powerful design with a premium-quality aluminum body. It becomes ultra-durable with its lightweight body of 1.46 kg. Certainly, it makes you enjoy indoor and outdoor laptop usage to the fullest.
Other Specs
Also offers a backlit keyboard, a numeric keyboard, Wi-Fi, Bluetooth 5.3 Wireless Card, an HDMI, a 720p HD camera, 1x RJ45 Gigabit Ethernet speed, USB ports, and a 1-year warranty.
Buy Asus ExpertBook B1502CV in Pakistan
Asus ExpertBook B1502CV 13th Generation Core i5 1355U CPU 15.6-inch Full HD IPS 1080p Display Star Black Color Brand New Laptop with 1 Year Local Warranty Latest Price in Pakistan is Rs. 150,000. Paklap makes sure your favorite gadgets reach you anywhere in Pakistan.