aq1042
Out of stock
HP Envy 13 AQ1042tu - Comet Lake - 10th Gen Core i5 08GB 256GB SSD 13.3" Full HD IPS MicroEdge 1080p Touchscreen LED Backlit KB FP Reader Win 10 B&O Quad Speakers (Platinum Gold, HP Direct Local Warranty)
Rs. 154,000.00

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 10th Generation |
| Processor Type | 10th Generation Core i5-10210u QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.6 GHz Turbo Boost 4.2 GHz (6 MB Cache) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | DDR4-2400 SDRAM (onboard) |
| Hard drive size | 256 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel® UHD Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3" diagonal FHD IPS BrightView micro-edge WLED-backlit multitouch-enabled edge-to-edge glass with Corning® Gorilla® Glass NBT |
| Screen surface | 13.3" diagonal FHD IPS BrightView micro-edge WLED-backlit multitouch-enabled edge-to-edge glass with Corning® Gorilla® Glass NBT |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 1.17 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth® 5 Combo (Gigabit Wi-Fi® speed) |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wireless-AC 9560 802.11 b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi® |
| Condition | New |
| USB | 1 USB 3.1 Gen 1 Type-C™ (5 Gb/s signaling rate, Power Delivery 3.0, DisplayPort™ 1.2, HP Sleep and Charge); 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A (5 Gb/s signaling rate, HP Sleep and Charge); 1 USB 3.1 Gen 1 Type-A (5 Gb/s signaling rate, Data Transfer Only) |
| HDMI | No |
| Camera | HP Wide Vision HD Camera with integrated dual array digital microphone |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Home |
| Manual | https://support.hp.com/rs-en/document/c06543564 |
| Product page | https://support.hp.com/rs-en/document/c06543564 |
| Warranty | 1 Year Warranty |