Apple MacBook Pro 16 Z1FT000P9 - Apple M4 Pro Chip 14-Core CPU 20-Core GPU 24-GB 1-TB SSD 16-Inch Liquid Retina XDR Screen Display Backlit Magic KB with Touch ID Force Touch Trackpad (Space Black, 2024)

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | 13th Generation |
| Processor Type | Apple M4 Pro Chip |
| Processor Speed | 14-Core CPU, 20-Core GPU & 16-Core Neural Engine |
| Installed RAM | 24 GB |
| Type of memory | Unified Memory |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Graphic Series | 20 - Core GPU |
| Dedicated graphics | Apple M4 Pro Chip |
| Graphics memory | 20- Core GPU |
| Type of graphics memory | Apple M4 Pro Chip |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Apple M4 Pro Chip |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;2 3456-by-2234 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen surface | 16.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;2 3456-by-2234 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen resolution | 3456 x 2234 |
| Touchscreen | No |
| Color | Space Black |
| RAM | 24GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 4.7 pounds (2.14 kg) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Condition | New |
| USB | SDXC card slot HDMI port 3.5 mm headphone jack MagSafe 3 port Three Thunderbolt 5 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 5 (up to 120Gb/s) Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s) USB 4 (up to 40Gb/s) |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://support.apple.com/en-us/121554 |
| Product page | https://support.apple.com/en-us/121554 |
| Warranty | International |
Apple MacBook Pro 16 Z1FT000P9 M4 Pro Laptop in Pakistan
Presenting to you Apple’s flagship workstation for hardcore users, the one with extra-powered processing solutions, the MacBook Pro 16 Z1FT000P9. Featuring a revolutionary M4 Pro chip that gets an unbeatable trio of processing capabilities. This 16.2-inch Space Black machine is efficient, sturdy, and flawless. Let's have a look at its alluring specs below.
M4 Pro Chip
This machine has an exceptionally dynamic and revolutionary M4 Pro chip. It gets seamless and sturdy solutions with its unbeatable mix of a 14-core CPU and a 20-core GPU. Also carries AI capabilities with its 16-core neural engine that deals with machine learning jobs efficiently. It is fully energy-optimized and equipped with smart details for next-gen processing solutions.
Graphics
The MacBook Pro 16 comes with a robust 20-core GPU that handles visual processing like a genuine beast. It allows playing games, flawless content creation, and professional-grade jobs seamlessly.
16.2-Inch Liquid Retina Display
It offers a 16.2-inch liquid retina XDR display with utmost clarity. With its 3456×2234 pixels, which makes 254 pixels per inch, it gets enhanced sharpness. It ensures glare-free vision, extraordinary brightness, and lifelike colors for realistic visuals.
Unified Memory and SSD Storage
This powerful laptop has a 24 GB unified memory that contributes to all the processing units equally well. It is robust and responsive, good for multitasking.
The 1 TB SSD stores a huge amount of data, including software, apps, documents, and all your essentials. It keeps the data transfer rate higher and ensures safety with dual hardware-based security and the Apple Security Enclave system.
Magic Backlit Keyboard and Touch ID
This powerful workstation has a magic backlit keyboard that allows working and playing in low lighting. It lights up keys with LED lights and provides comfortable visibility. Whereas the Touch ID allows unlocking the machine without putting in a password, with a simple touch.
Powerful Design and Solid Body
Has a solid aluminum alloy build, which is completely recycled. It has a Touch trackpad with Touch ID, which adds to its beauty and usability significantly. The Space Black finish looks stunning, and the Apple logo on top gives it an unbeatable aesthetic.
Other Specs
Also offers a powerful battery that brings a fast charge, the macOS operating system, Wi-Fi, Bluetooth, numerous connectivity ports, and above all, an international warranty that brings peace of mind and guaranteed return for the money spent.
Buy Apple MacBook Pro 16 Z1FT000P9 in Pakistan
Apple MacBook Pro 16 Z1FT000P9 M4 Pro Chip 14-Core CPU 20-Core GPU 16-Inch Liquid Retina XDR Screen Display Backlit Magic Keyboard with Touch ID Force Touch Trackpad Space Black Color 2024 Model Latest Price in Pakistan is Rs. 865,500. Paklap offers cash-on-delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.