Apple Macbook Pro 16 A2780 Used
Out of stock
Apple MacBook Pro 16 MNW83 - Apple M2 Pro Chip 12-Core CPU 19-Core GPU 16-GB 512-GB SSD 16.2" Liquid Retina XDR Display Backlit Magic Keyboard Touch ID (Space Gray, 2023, Used)
Rs. 392,000.00

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M2 Chip |
| Processor Type | Apple M2 Chip |
| Processor Speed | Apple M2 Chip 12- Core CPU 19 - Core GPU,16 - Core Neural Engine |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | Unified Memory |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD Solid State Drive |
| Dedicated graphics | Apple M2 Chip |
| Graphics memory | Apple M2 Chip - 19 - Core GPU |
| Type of graphics memory | Apple M2 Chip |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | M2 Pro Chip |
| Backlight | Yes |
| Screen size | 16.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display 3456-by-2234 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen surface | 16.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display 3456-by-2234 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen resolution | 3456-by-2234 |
| Touchscreen | No |
| Color | Space Gray |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 2.15 KG |
| Fingerprint Reader | Touch ID |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Magic Keyboard with: 78 (U.S.) or 79 (ISO) keys including 12 full-height function keys and 4 arrow keys in an inverted-T arrangement |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E (802.11ax)5 |
| Condition | Used |
| USB | 3 × Thunderbolt 4 (USB-C) ports with USB 4, charging, and DisplayPort support. |
| HDMI | No |
| Camera | 1080p FaceTime HD camera |
| Operating system (Primary) | Mac OS |
| Manual | https://support.apple.com/en-us/111838 |
| Product page | https://support.apple.com/en-us/111838 |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Second-Hand Apple MacBook Pro 16 MNW83 M2 Pro Chip 12-Core CPU 19-Core GPU 16.2-inch Liquid Retina XDR Display Backlit Magic Keyboard Touch ID Space Gray Color 2023 Model Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 392,000. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.
Write Your Own Review