Apple MacBook Pro 16 A2485 Used
Out of stock
Apple MacBook Pro 16 MK183 - Apple M1 Pro Chip 10-Cores CPU 16-Cores GPU 16-GB 512-GB SSD 16.2" Liquid Retina XDR Display Backlit Magic Keyboard Mac OS (Space Gray, 2021, Used)
Rs. 299,999.00

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M1 Chip |
| Processor Type | Apple M1 Pro chip |
| Processor Speed | 10-core CPU with 8 performance cores and 2 efficiency cores 16-core GPU 16-core Neural Engine |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | Unified memory |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | 512 GB SSD Solid State Drive |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Apple M1 Pro Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Apple M1 |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;10 3456-by-2234 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen surface | 16.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;10 3456-by-2234 native resolution at 254 pixels per inch, XDR (Extreme Dynamic Range) Up to 1000 nits sustained (full-screen) brightness, 1600 nits peak brightness 1,000,000:1 contrast ratio |
| Screen resolution | 3456-by-2234 |
| Touchscreen | No |
| Color | Space Gray |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 4.7 pounds (2.1 kg) |
| Fingerprint Reader | Touch ID |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Magic Keyboard with: 78 (U.S.) or 79 (ISO) keys including 12 full-height function keys and 4 arrow keys in an inverted-T arrangement Touch ID Ambient light sensor |
| Bluetooth | Bluetooth Wireless 5.0 technology |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ax Wi-Fi 6 wireless networking IEEE 802.11a/b/g/n/ac compatible |
| Condition | Used |
| USB | Three Thunderbolt 4 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s) USB 4 (up to 40Gb/s) |
| HDMI | SDXC card slot & HDMI port |
| Camera | 1080p FaceTime HD camera Advanced image signal processor with computational video |
| Operating system (Primary) | macOS |
| Manual | https://www.apple.com/macbook-pro-14-and-16/specs/ |
| Product page | https://www.apple.com/macbook-pro-14-and-16/specs/ |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Second-Hand Apple MacBook Pro 16 MK183 M1 Pro Chip 10-Cores CPU 16-Cores GPU 16.2-inch Liquid Retina XDR Display Backlit Magic Keyboard Mac OS Space Gray Color 2021 Model Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 299,999. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.
Write Your Own Review