MGE74
Out of stock
Apple MacBook Pro 16 MGE74 - Apple M5 Max Chip 18-Core CPU 32-Core GPU 36-GB 2-TB SSD 16-Inch Liquid Retina XDR Screen Display Backlit Magic KB With Touch ID (Silver, 2026)
Rs. 123.00

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M5 Chip |
| Processor Type | Apple M5 Max Chip |
| Processor Speed | 18‑Core CPU, 32‑Core GPU, 16‑Core Neural Engine |
| Installed RAM | 36 GB |
| Type of memory | Unified Memory |
| Hard drive size | 2 TB SSD |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 2 TB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Graphic Series | 32 - Core GPU |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | 32 - Core GPU |
| Type of graphics memory | Apple M5 Max Chip |
| Switchable graphics | 32 - Core GPU |
| Graphics processor | Apple M5 Max Chip |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;2 3456-by-2234 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen surface | 16.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;2 3456-by-2234 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen resolution | 3456 x 2234 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 36 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 4.7 pounds (2.15 kg)8 |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Magic Keyboard with: 78 (ANSI) or 79 (ISO) keys including 12 full-height function keys Touch ID Ambient light sensor |
| Bluetooth | BT 6.0 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 7 (802.11be)6 |
| Condition | New |
| USB | Three Thunderbolt 5 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 5 (up to 120Gb/s) USB 4 (up to 120Gb/s) |
| HDMI | One HDMI port |
| Camera | 12MP Center Stage camera with support for Desk View 1080p HD video recording Advanced image signal processor with computational video |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://www.apple.com/macbook-pro/specs/ |
| Product page | https://www.apple.com/macbook-pro/specs/ |
| Warranty | International |