Apple Macbook Pro 14 A2442 Silver Used
Out of stock
Apple Macbook Pro 14 MKGT3 - Apple M1 Pro Chip 10-Core CPU 16-Core GPU 16-GB 1-TB SSD 14.2" Liquid Retina XDR Display Backlit Magic Keyboard Mac OS (Silver, 2021, Used)
Rs. 284,900.00

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M1 Chip |
| Processor Type | Apple M1 Pro chip |
| Processor Speed | 10-core CPU with 8 performance cores and 2 efficiency cores 16-core GPU 16-core Neural Engine 200GB/s memory bandwidth |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | Unified memory |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB SSD Solid State Drive |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Apple M1 Pro |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Apple M1 Pro |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display; 3024-by-1964 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen surface | 14.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;1 3024-by-1964 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen resolution | 3024x1964 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 3.5 pounds (1.6 kg) |
| Fingerprint Reader | Touch ID |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Magic Keyboard with: 78 (U.S.) or 79 (ISO) keys including 12 full-height function keys and 4 arrow keys in an inverted-T arrangement Touch ID Ambient light sensor |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 wireless technology |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ax Wi-Fi 6 wireless networking IEEE 802.11a/b/g/n/ac compatible |
| Condition | Used |
| USB | Three Thunderbolt 4 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s) USB 4 (up to 40Gb/s) |
| HDMI | SDXC card slot HDMI port |
| Camera | 1080p FaceTime HD camera Advanced image signal processor with computational video |
| Operating system (Primary) | Mac OS |
| Manual | https://www.apple.com/macbook-pro-14-and-16/specs/ |
| Product page | https://www.apple.com/macbook-pro-14-and-16/specs/ |
| Warranty | 7 Days Checking Warranty |
Second-Hand Apple Macbook Pro 14 MKGT3 Apple M1 Pro Chip 10-Core CPU 16-Core GPU 14.2-inch Liquid Retina XDR Display Backlit Magic Keyboard Mac OS Silver Color 2021 Model Used Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 284,900. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.
Write Your Own Review