Apple MacBook Pro 14 MDE04 - Apple M5 Chip 10-Core CPU 10-Core GPU 16-GB 512-GB SSD 14-Inch Liquid Retina XDR Screen Display Backlit Magic KB With Touch ID (Space Black, 2025)

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M5 Chip |
| Processor Type | Apple M5 Chip |
| Processor Speed | 10‑Core CPU, 10‑Core GPU, 16‑Core Neural Engine |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | Unified Memory |
| Hard drive size | 512 GB |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Graphic Series | 10 - Core GPU |
| Dedicated graphics | Apple M5 Chip |
| Graphics memory | 10 - Core GPU |
| Type of graphics memory | Apple M5 Chip |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Apple M5 Chip |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;2 3024-by-1964 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen surface | 14.2-inch (diagonal) Liquid Retina XDR display;2 3024-by-1964 native resolution at 254 pixels per inch |
| Screen resolution | 3024 x 1964 |
| Touchscreen | No |
| Color | Space Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | Weight (M5): 3.4 pounds (1.55 kg) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Condition | New |
| USB | Three Thunderbolt 4 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s) USB 4 (up to 40Gb/s) |
| HDMI | Yes |
| Camera | 12MP Center Stage camera with support for Desk View 1080p HD video recording Advanced image signal processor with computational video |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://www.apple.com/macbook-pro/specs/ |
| Product page | https://www.apple.com/macbook-pro/specs/ |
| Warranty | International |
Apple MacBook Pro 14 MDE04 M5 Chip in Pakistan
Experience the elegance and dominance of Apple MacBook Pro 14 MDE04. A laptop that complements your style and adds value to your personal, professional, and creative journeys. Featuring the most advanced M5 chip, carrying a mix of multi-core CPU, GPU, and neural engine. Its 14.2-inch liquid retina display, backlit magic keyboard, Touch ID, 16 GB Unified memory, 512 GB SSD storage, and many other specs are worth experiencing.
M5 Chip
Featuring a revolutionary M5 Chip, the brain behind all the processing jobs, not an ordinary one, far ahead of time in power, performance, and efficiency. It carries an unbeatable trio of processing capabilities, including the 10‑Core CPU, 10‑Core GPU, and 16‑Core Neural Engine.
Whether to create, design, or whatever complex task you throw at it, it handles it seamlessly. For machine learning tasks, it has a dedicated 16-core neural engine that brings AI support, including face detection, voice controls, live text, and other smart details.
Graphics with M5 Chip
This premium computing machine offers skyrocketing clarity in its visuals with the 10-core GPU. It handles multitasking and ensures lag-free visuals. Allows you to enjoy enhanced gameplay, content creation, and multimedia. It supports high-end resolution stuff like a pro.
Unified Memory and SSD Storage
The Apple MDE04 offers 16 GB Unified memory. It works closely with all the processing units to bring the finest workflow. Avoids delay, and gets responsive work and play.
The 512 GB SSD stores data and ensures ultimate safety with dual modes, including Apple Security Enclave and a hardware security system. It is robust with a data transfer rate and furnishes noise-free operations.
14.2-Inch Liquid Retina Display
This powerful computing machine has an exceptional 14.2-inch liquid retina display. It carries a resolution of 3024×1964 pixels with a native resolution per inch of 254 pixels, for ultimate clarity and vividness. The brightness is extraordinary, the anti-reflective coating is brilliant to avoid eyestrain, and the lifelike colors and effects what you like.
Touch ID and Backlit Keyboard
It houses a modern Touch ID that brings peace of mind with a simple touch. No need to use long passwords for unlocking anymore.
Whereas the backlit keyboard allows working and playing 24/7, no worries if there is low lighting. It has its own LED lighting system under the keys.
Body and Design
The MacBook Pro M5 has a durable build of aerospace-grade aluminum material. The Space Black finish on its slim and compact body looks sophisticated.
Other Specs
Also features a powerful battery with a fast charge, Wi-Fi, Bluetooth 5.3, a 12 MP camera with advanced image signaling and video recording, the macOS operating system, and an international warranty.
Buy Apple MacBook Pro 14 MDE04 in Pakistan
Apple MacBook Pro 14 MDE04 M5 Chip 10-Core CPU 10-Core GPU 16-GB 512-GB SSD 14-Inch Liquid Retina XDR Screen Display Space Black Color 2025 Model Laptop Latest Price in Pakistan is Rs. 510,000. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.