MDVU4
Out of stock
Apple MacBook Air 15 MDVU4 - Apple M5 Chip 10-Core CPU 10-Core GPU 24-GB 1-TB SSD 15.3-Inch Liquid Retina with True Tone Display Backlit Magic KB with Touch ID (Sky Blue, 2026)
Rs. 123.00

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M5 Chip |
| Processor Type | Apple M5 Chip |
| Processor Speed | 10-core CPU, 10-core GPU, 16-core Neural Engine |
| Installed RAM | 24 GB |
| Type of memory | Unified Memory |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Graphic Series | 10 - Core GPU |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | 10 - Core GPU |
| Type of graphics memory | Apple M5 Chip |
| Switchable graphics | 10 - Core GPU |
| Graphics processor | Apple M5 Chip |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.3-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;2 2880-by-1864 native resolution at 224 pixels per inch 500 nits brightness |
| Screen surface | 15.3-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;2 2880-by-1864 native resolution at 224 pixels per inch 500 nits brightness |
| Screen resolution | 2880 x 1864 |
| Touchscreen | No |
| Color | Sky Color |
| RAM | 24GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 3.3 pounds (1.51 kg)6 |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | 78 (ANSI) or 79 (ISO) keys including 12 full-height function keys Touch ID Ambient light sensor |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 7 (802.11be)4 |
| Condition | New |
| USB | 2 × Thunderbolt 4 (USB-C) Ports with Support for Charging, DisplayPort, Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s), and USB 4 (up to 40Gb/s) |
| HDMI | No |
| Camera | 12MP Center Stage camera with support for Desk View 1080p HD video recording Advanced image signal processor with computational video |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://www.apple.com/macbook-air/specs/ |
| Product page | https://www.apple.com/macbook-air/specs/ |
| Warranty | International |