Apple MacBook Air 15 MC6L4 - Apple M4 Chip 10-Core GPU 10-Core CPU 24GB 512GB SSD 15-Inch Liquid Retina with True Tone Display Backlit Magic KB with Touch ID (Midnight, 2025)

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M4 Chip |
| Processor Type | Apple M4 Chip |
| Processor Speed | 10‑core GPU, 10‑core CPU, 16-core Neural Engine |
| Installed RAM | 24GB |
| Type of memory | Unified memory |
| Hard drive size | 512GB |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Graphic Series | 10 - Core GPU |
| Dedicated graphics | Apple M4 Chip |
| Graphics memory | 10-Core GPU |
| Type of graphics memory | Apple M4 Chip |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Apple M4 Chip |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;1 2560-by-1664 native resolution at 224 pixels per inch |
| Screen surface | 15-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;1 2560-by-1664 native resolution at 224 pixels per inch |
| Screen resolution | 2560 x 1664 |
| Touchscreen | No |
| Color | Midnight |
| RAM | 24GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 2.7 pounds (1.24 kg) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 |
| LAN | - |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | - |
| Condition | New |
| USB | MagSafe 3 charging port 3.5 mm headphone jack Two Thunderbolt 4 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s) USB 4 (up to 40Gb/s) |
| HDMI | No |
| Camera | 1080p FaceTime HD camera |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://support.apple.com/en-us |
| Product page | https://support.apple.com/en-us |
| Warranty | International |
Apple MacBook Air 15 MC6L4 M4 Chip in Pakistan
Step into the world of power, performance, and elite processing solutions with the Apple MacBook Air 15 MC6L4. It is a robust, sturdy, and incredibly durable machine with enhanced portability. Features blazing fast M4 chip, unified memory, and reliable storage to power through your tasks.
Moreover, the liquid retina display is ready to take your screen time to the next level. If you're looking for a top-tier computing machine, this one needs to be grabbed immediately.
Let's look at the details below to find everything it has to unleash your personal, professional, and creative potential.
Powerful M4 Chip
It houses the advanced M4 chip that is no less than an extraordinary breakthrough in the world of processing. Built on 3nm technology for enhanced performance and efficiency for day-to-day tasks to complex jobs. It carries a 10-core CPU for smooth multitasking. Indeed, an ideal pick for professionals and creators.
Moreover, it features a 10-core GPU that submits incredibly flawless and high-quality visuals. If you're more into tasks like editing, rendering, designing, gaming, and creative activities, you have full support. It enhances your work with flawless, lag-free visuals, and ensures no slowdown in the machine's speed.
Furthermore, it also has AI-related capabilities with its 16-core neural engine. It boosts AI-related jobs and machine learning tasks, provides facial recognition, real-time language translation, and so much more.
Certainly, it gives a huge push to contemporary processing loads and keeps the battery life lasting without fast drainage.
24 GB Unified Memory
The MC6L4 offers a 24 GB unified memory. It pushes performance flow to a higher level with a sustainable data share between all the processing units, like CPU, GPU, and neural engine. Moreover, it boosts responsiveness and boot time for enhanced performance delivery.
512 GB Solid State Drive
It features a 512 GB SSD. It is silent, energy-optimized, and spacious with dual security mode. Featuring Apple Security Enclave and hardware-based security, it protects your data from malware and unwanted attention.
15-Inch Liquid Retina Display
The MC6L4 gets you an all-time crystal clear 15-inch liquid retina display. It lets you game and work with ultimate clarity. Featuring 2560×1664 native resolution for higher clarity, and each pixel at 224 PPI, provides a whole world of lifelike colors.
Moreover, True Tone technology makes everything appear more lifelike. And, IPS technology ensures accuracy of colors to the fullest.
Touch ID and Backlit Keyboard
This MacBook comes with a Touch ID that lets you access your data seamlessly. It saves time while keeping your data protected. The backlit keyboard enhances typing experience in dim light. For those who work under low light, it offers fair enough visibility for seamless typing and an enhanced user experience. Stay productive at all times!
FaceTime HD Camera and Durable Battery
This laptop goes well with your video calling needs with its FaceTime-ready HD camera. It enhances your interactions and pushes the boundaries of communication out of sight. Moreover, the battery life is impressively durable. It recharges fast and drains slowly; super helpful in them, “LONG days”.
Powerful Design with Higher Portability and Durability
It has a powerful design with a smart profile and cutting-edge looks. It ensures flexible usage with varying postures to enhance usability. Moreover, the lightweight body of 2.7 pounds boosts portability, and its aero-grade aluminum alloy chassis increases its durability.
Other Specs
It also offers the MAC operating system, an international warranty backup, and numerous connectivity ports, including MagSafe 3 charging ports. 2 Thunderbolt 4 (USB Type-C) ports, headphone jack, Bluetooth 5.3, Wi-Fi, and an alluring Midnight finish with an acclaimed Apple logo on top, make MacBook Air truly satisfying.
Buy Apple MacBook Air 15 MC6L4 Online in Pakistan
Apple MacBook Air 15 MC6L4 with Apple M4 Chip 10-Core GPU 10-Core CPU, 24GB Unified Memory, 512GB SSD, 15-Inch Liquid Retina Display with True Tone Technology Latest Price in Pakistan is Rs. 489,500. Paklap Offers Cash on Delivery in Karachi, Lahore, and Islamabad.
For more information on it, call or WhatsApp us at 0300-0369892.