Apple MacBook Air 15 MC6J4 - Apple M4 Chip 10-Core CPU 10-Core GPU 24-GB 512-GB SSD 15.3-Inch Liquid Retina Display IPS Technology Backlit Magic KB with Touch ID (Silver, 2025)

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M4 Chip |
| Processor Type | Apple M4 Chip |
| Processor Speed | 10‑core CPU with 4 performance cores and 6 efficiency cores 10‑core GPU Hardware-accelerated ray tracing 16-core Neural Engine 120GB/s memory bandwidth |
| Installed RAM | 24 GB |
| Type of memory | Unified Memory |
| Hard drive size | 512 GB SSD |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Graphic Series | 10 - Core GPU |
| Dedicated graphics | Apple M4 Chip |
| Graphics memory | 10 - Core GPU |
| Type of graphics memory | Apple M4 Chip |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Apple M4 Chip |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.3-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;2 2880-by-1864 native resolution at 224 pixels per inch 500 nits brightness |
| Screen surface | 15.3-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;2 2880-by-1864 native resolution at 224 pixels per inch 500 nits brightness |
| Screen resolution | 2880 x1864 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 24GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 3.3 pounds (1.51 kg) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| LAN | - |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Condition | New |
| USB | MagSafe 3 charging port 3.5 mm headphone jack Two Thunderbolt 4 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s) USB 4 (up to 40Gb/s) |
| HDMI | No |
| Camera | 12MP Center Stage camera with support for Desk View 1080p HD video recording Advanced image signal processor with computational video |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://www.apple.com/macbook-air/specs/ |
| Product page | https://www.apple.com/macbook-air/specs/ |
| Warranty | International |
Apple MacBook Air 15 MC6J4 M4 Chip in Pakistan
The new Apple MacBook Air 15 MC6J4 makes an impact in the tech world, especially for users who require the utmost power performance with unbeatable aesthetics. It has an unmatched lineup of specs, including the most advanced M4 chip with an all-around processing package, 24 GB unified memory, 512 GB SSD storage, and a 15.3-inch IPS display.
From flawless connectivity to high-quality camera, portability, durability, touch ID, an international warranty, and a lot more to lift your usage like never before. Its silver finish with a backlit keyboard gives an irresistible attraction to its aesthetics, and that typical Apple logo oozes brilliance endlessly. This model has everything that you need.
Let's have a detailed read below.
M4 Chip
It houses the most powerful and speedy M4 Chip that outperforms all the previous models with its advanced details. Featuring a 10‑core CPU including 6 efficiency cores and 4 performance cores for a perfect balance between performance and efficiency. It also has a 10-core GPU that gets extremely responsive visuals with utmost clarity and flawlessness.
Plus, the 16-core neural engine offers exceptionally advanced and smart capabilities with hardware-accelerated ray tracing. It handles AI loads, provides a faster response rate with its 120 GB/s memory bandwidth, and keeps you competitive for attaining maximum productivity.
Graphics with M4 Chip
The M4 chip has everything that content creators and hardcore professionals need. It houses an extraordinary 10-core GPU with advanced details. Whether you're a video editor, 3D modeler, designer, renderer, or any other high-end professional, it keeps up with your advanced graphics needs to the fullest.
15.3-Inch Display
The Apple MC6J4 has an exceptional 15.3-inch diagonal display with an LED-backlit keyboard for enhanced working and playing comfort. It has IPS technology to ensure next-level color accuracy and responsiveness. The higher resolution of 2880×1864 pixels with native resolution at 224 pixels per inch gets top-notch clarity that every user dreams of.
Plus, the 500 nits brightness allows using the machine in brighter conditions with enhanced visibility. It has thin corners with wide viewing angles to ensure a larger screen for an even better watch time experience.
24 GB Unified Memory
This amazing machine comes with a 24 GB unified memory. It is not like traditional RAM, but very different in function, power, and efficiency, thanks to the M4 chip for that. Being a unified memory backup, it delivers smooth memory speed to every processing unit, like CPU, GPU, neural engine, etc.
It is not only fast but carries exceptional capabilities to boost multitasking. No matter if you run demanding apps or switch between apps, it is supremely supportive and flawless.
512 GB SSD Storage
This MacBook has a blazing-fast storage facility, the 512 GB SSD. Unlike traditional drives, it works with ultimate speed and silence. You're good at storing all-around data, including media, apps, software, documents, etc. This drive consumes the least energy, uses flash memory, carries no moving parts, and keeps the transfer rate higher for enhanced performance delivery.
Backlit Keyboard and Touch ID
This laptop has an extended support to make you work and play in low lighting with its backlit keyboard. It has LED lights under the keys, and illuminates the keys from beneath to enhance visibility in the dark. Certainly, a much-needed push for night users.
Moreover, it has a fingerprint reader that allows you to easily unlock with a simple touch. It relieves you from remembering and putting in long passwords, and gives you the instant comfort of usage with time-saving.
12 MP Center Stage Camera
This MacBook Air 2025 has an extraordinary 12 MP center-stage camera. It supports Desk View with 1080p HD video recording. Also allows enjoying high-quality video content during conferencing, online meetings, video calls, etc. Overall, it lifts your online presence with professional-grade video details.
Enduring Battery with Quick Charge
No need to worry about your work and play when you are outside; the battery endurance of this machine helps you be productive non-stop. This Mac model has got you covered for all your worries relating to fast drainage of battery and slow charging. It comes with a quick charge to ensure the least downtime for the machine.
Slim, Smart, and Powerful Design
All that you read above comes in a 15.3-inch machine of silver finish, which looks irresistibly appealing and professional. This MacBook Air MC6J4 has a slim and smart design that looks extremely powerful. The lightweight body of 1.51 kg (3.3 pounds) boosts portability, and the high-quality recycled aluminum material ensures next-level durability.
Other Specs
In short, this is a top-of-the-line laptop for busy users with its high performance, efficiency, power, style, and everything it has. Also offers a dynamic connectivity system including ports and wireless such as Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6E (802.11ax), MagSafe 3 charging port, 2 Thunderbolt 4 ports with support for: Charging and DisplayPort Thunderbolt 4, USB-4 (up to 40Gb/s), and 3.5 mm headphone jack. Lastly, this 15.3-inch premium quality laptop has the macOS operating system with an international warranty.
Buy Apple MacBook Air 15 MC6J4 in Pakistan
Apple MacBook Air 15 MC6J4 M4 Chip 10-Core CPU 10-Core GPU 15.3-Inch Liquid Retina Display Silver Color 2025 Model Latest Price in Pakistan is Rs. 505,000. Paklap offers cash-on-delivery services in Islamabad, Lahore & Karachi.