Apple Macbook Air 13 Z18H000VH - Apple M4 Chip 10-Core CPU 10-Core GPU 24-GB 1-TeraByte SSD 13.6" IPS Liquid Retina Display with True Tone Backlit Magic Keyboard Touch ID (Skyblue, 2025)

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M4 Chip |
| Processor Type | Apple M4 Chip |
| Processor Speed | 10‑core GPU, 10‑core CPU, 16-core Neural Engine |
| Installed RAM | 24 GB |
| Type of memory | Unified memory |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB SSD Solid State Drive |
| Graphic Series | 10 - Core GPU |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | 10-Core GPU |
| Type of graphics memory | Apple M4 Chip |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Apple M4 Chip |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.6-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;2 2560-by-1664 native resolution at 224 pixels per inch 500 nits brightness |
| Screen surface | 13.6-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;2 2560-by-1664 native resolution at 224 pixels per inch 500 nits brightness |
| Screen resolution | 2560 x 1664 |
| Touchscreen | No |
| Color | Sky Color |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 2.7 pounds (1.24 kg) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Magic Keyboard |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Condition | New |
| USB | 2 × Thunderbolt 4 (USB-C) ports (support Charging, DisplayPort, Thunderbolt 4 & USB 4 up to 40Gb/s) |
| HDMI | No |
| Camera | 1080p FaceTime HD camera |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://support.apple.com/en-us/122209 |
| Product page | https://support.apple.com/en-us/122209 |
| Warranty | International |
Apple MacBook Air 13 Z18H000VH M4 Chip in Pakistan
If you're hunting for a powerful machine, the Apple MacBook Air 13 Z18H000VH can be your perfect partner. It has a future-ready M4 chip that delivers optimum performance with heavy-load professional and creative jobs. It brings a trio of processing units with CPU, GPU, and neural engine for all-around solutions.
Not only that, but it has got everything extraordinary from robust 24 GB unified memory to massive 1 TB SSD storage, next-gen Touch ID, noticeable backlit keyboard, and a luxurious 13.6-inch liquid retina display. The highly portable build with Sky blue finish gets irresistible aesthetics, and an international warranty brings peace of mind.
Let's dig the specs out below.
Dynamic M4 Chip
This Mac houses a genuine powerhouse of all-around processing solutions with its dynamic M4 chip. It keeps things sturdy and flawless, especially when you deal with demanding tasks. It is fully AI-powered, carries exceptional pace, and smart capabilities for lifting creative, professional, and casual tasks efficiently.
The 10-core CPU with a mix of 4 performance cores and 6 efficient cores gets an utmost flawless multitasking experience. The 10-core GPU is a highly powerful capability to deal with complex visual details, combined with power, intelligence, and sharp details. Not only this, but a 16-core neural engine supports AI jobs with advanced AI capabilities. With its unbeatable support for hardware-accelerated ray tracing, it keeps you up for next-gen processing solutions.
10-Core Graphics
This MacBook Air 13 Z18H000VH has an incredibly powerful and future-ready graphical support with its 10-core GPU. It brings the best visual pace and precision for content creators and professionals who demand critical colors, shades, and contrasts.
The hardware-accelerated ray tracing helps you enjoy extended AI support for more realistic and lifelike details. Whether to run intensive apps, gaming titles, multimedia, or any other creative jobs, this GPU gets you complete performance coverage for all of this.
13.6-Inch Liquid Retina Display
It has an exceptionally luxurious 13.6-inch liquid retina display. It features the best details that make you enjoy personal, professional, and creative tasks to the fullest. Offering IPS technology that takes good care of color accuracy from all angles.
The enhanced resolution of 2560 x 1664 pixels with native resolution at 224 pixels per inch gets the utmost clarity and sharpness. Plus, for using the display in brighter rooms with comfort, it furnishes 500 nits of brightness.
24 GB Unified Memory
This Apple MacBook Air 13 has an incredibly smooth and reliable 24 GB unified memory. It keeps everything up to the mark for an optimum multitasking experience. Offers enhanced responsiveness, keeps the latency down, and ensures higher load time for speedy outcomes. It shares the memory between CPU, GPU, and neural engine equally well to create the best equation of performance and efficiency.
Massive 1 TB SSD Storage
Has a massive storage of 1 TB SSD. It is silent and robust. Keeps your data safe as it carries no moving parts, and with its flash memory, boosts speed higher. The PCIe NVMe technology lifts responsiveness with an enhanced data transfer rate. It consumes the least energy to save it for extended run time.
FaceTime HD Camera
It has a beautiful and useful FaceTime HD camera. It makes you achieve an improved presence online with professional-grade video quality during video calls, meetings, conferencing, etc. When you move, it frames you well with auto adjustment and gets clear and vivid details.
Backlit Magic Keyboard with Touch ID
It has a noticeable backlit magic keyboard that goes well with the needs of busy users. No matter if you use this machine in low lighting in daytime, or at nighttime in the dark, its LED lights underneath the keys help you have comfortable visibility.
Moreover, the Touch ID is another plus that every user dreams of. It saves time, avoids remembering and putting in long passwords, and keeps you productive without any delay. You can simply unlock the screen and get access to your data with a simple touch.
Long-lived Battery with Rapid Charge
A laptop with a powerful battery lifts your productivity higher, and that's what increases the portability. It has an incredibly long-lived battery that stays in business for hours on one charge. It prevents you from going for frequent recharges with its efficient drainage. Plus, it keeps the downtime of the machine lowest with its rapid charge.
Contemporary and Classy Design
Comes with an extraordinary design that looks classy and contemporary at the same time. The sky blue finish on top brings a wholesome outlook with a royal vibe. The lightweight body of 2.7 pounds (1.24 kg) is good for enhanced portability, and the 100% recycled aluminum material boosts its durability to new heights.
Other Specs
Also features the macOS operating system, wireless connectivity with Bluetooth 5.3 and Wi-Fi 6E (802.11ax), and 2 Thunderbolt 4 ports (USB-C) (support Charging, DisplayPort, Thunderbolt 4 & USB 4). Lastly, this incredible 13.6-inch compact, slim, and smart machine comes with an unbeatable international warranty cover.
Buy Apple MacBook Air 13 Z18H000VH in Pakistan
Apple MacBook Air 13 Z18H000VH M4 Chip 10-Core CPU 10-Core GPU 13.6-inch IPS Liquid Retina Display Skyblue Color 2025 Model Latest Price in Pakistan is Rs. 568,000. Enjoy the ease of Cash on Delivery in Lahore, Karachi, and Islamabad when you shop with Paklap.