Apple MacBook Air 13 MW0X3 - Apple M4 Chip 10-Core GPU 10-Core CPU 16-GB 512-GB SSD 13.6-Inch Liquid Retina with True Tone Display Backlit Magic KB with Touch ID (Silver, 2025)

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M4 Chip |
| Processor Type | Apple M4 Chip |
| Processor Speed | 10‑core GPU, 10‑core CPU, 16-core Neural Engine |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | Unified memory |
| Hard drive size | 512GB |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | - |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Graphic Series | 10 - Core GPU |
| Dedicated graphics | Apple M4 Chip |
| Graphics memory | 10-Core GPU |
| Type of graphics memory | Apple M4 Chip |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Apple M4 Chip |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.6-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;1 2560-by-1664 native resolution at 224 pixels per inch |
| Screen surface | 13.6-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;1 2560-by-1664 native resolution at 224 pixels per inch |
| Screen resolution | 2560 x 1664 |
| Touchscreen | No |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 2.7 pounds (1.24 kg) |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth® 5.3 |
| LAN | - |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | - |
| Condition | New |
| USB | MagSafe 3 charging port 3.5 mm headphone jack Two Thunderbolt 4 (USB-C) ports with support for: Charging DisplayPort Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s) USB 4 (up to 40Gb/s) |
| HDMI | No |
| Camera | 1080p FaceTime HD camera |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://support.apple.com/en-us/122209 |
| Product page | https://support.apple.com/en-us/122209 |
| Warranty | International |
Apple MacBook Air 13 MW0X3 M4 Chip in Pakistan
A premium business notebook, such as the Apple MacBook Air 13 MW0X3, can make a significant difference in your professional and creative growth. It features a groundbreaking M4 chip that significantly enhances all-around processing solutions. From memory to storage, graphics to display, Touch ID to backlit keyboard, it has everything you need in your next laptop.
Let's explore more.
M4 Chip
Apple reigns with its exemplary advanced M4 chip. It is an exceptional capability that handles hardcore jobs to AI-related loads seamlessly. The 10-core CPU deals with multitasking and keeps the pace up without compromising accuracy.
Moreover, the 10-core GPU brings the utmost clear and crisp visuals. It boosts content creation and jobs related to critical color details. Plus, the 16-core neural engine with its unbeatable hardware-accelerated ray tracing ensures enhanced AI support. It gets you smart solutions for improved processing and visual quality.
Display
The Apple MW0X3 has a vibrant screen of 13.6 inches. It is diagonal, comes with IPS technology to push color precision to the finest. The resolution of 2560×1664 pixels boosts sharpness, and it makes 224 pixels per inch to enhance detailing like never before. Creators, professionals, and multimedia buffs can have the best watch time with it.
Unified Memory and Robust Storage
This machine has a faster and energy-efficient RAM, the 16 GB Unified memory. Being unified, it delivers an equal share of memory to the CPU, GPU, and neural engine. Certainly, gets optimum performance with quick responsiveness and load time.
Moreover, the 512 GB SSD works better than HDDs. It keeps moving parts out of the scene with its flash memory usage. With Apple's Security Enclave system and hardware-based security it provides unbeatable safety for your essentials.
Backlit Keyboard and Touch ID
It has a noticeable backlit keyboard that lights up keys under low light. Pushes comfort higher while working at night or on the go. The Touch ID gets ease of unlocking easy, and gets rid of passwords. It saves time, improves productivity, and brings a luxurious vibe with security.
Long-lived Battery
The battery life goes a long way ahead, and on one charge keeps you busy for hours. Plus, the fast charge ensures the lowest downtime.
Body and Design
The MacBook Air 2025 has a strong build with a portable design. The making material has a good mix of polymer key caps, glass display, and aluminum body. The silver finish brings a professional vibe along with elegance.
Other Specs
Also offers FaceTime HD camera, Bluetooth 5.3, Wi-Fi, macOS operating system, numerous connectivity ports for charging, display, and headphones jack, and an international warranty.
Buy Apple MacBook Air 13 MW0X3 in Pakistan
Apple MacBook Air 13 MW0X3 M4 Chip 10-Core GPU 10-Core CPU 13.6-Inch Liquid Retina with True Tone Display Silver Color 2025 Model Latest Price in Pakistan is Rs. 361,999. Paklap enables you to shop confidently with COD available in Lahore, Karachi, and Islamabad.