MDHC4
Out of stock
Apple MacBook Air 13 MDHC4 - Apple M5 Chip 10-Core CPU 10-Core GPU 16-GB 1-TB SSD 13.6-Inch Liquid Retina with True Tone Display Backlit Magic KB with Touch ID (Starlight, 2026)
Rs. 123.00

| Brand | Apple |
|---|---|
| Generation | Apple M5 Chip |
| Processor Type | Apple M5 Chip |
| Processor Speed | 10-core CPU, 10-core GPU, 16-core Neural Engine |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | Unified Memory |
| Hard drive size | 1 TB SSD |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Graphic Series | 10 - Core GPU |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | 10 - Core GPU |
| Type of graphics memory | Apple M5 Chip |
| Switchable graphics | 10 - Core GPU |
| Graphics processor | Apple M5 Chip |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.6-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;2 2560-by-1664 native resolution at 224 pixels per inch 500 nits brightness |
| Screen surface | 13.6-inch (diagonal) LED-backlit display with IPS technology;2 2560-by-1664 native resolution at 224 pixels per inch 500 nits brightness |
| Screen resolution | 2560 x 1664 |
| Touchscreen | No |
| Color | Starlight |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | MAC OS |
| Weight | 2.7 pounds (1.23 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Backlit Magic Keyboard with 78 (ANSI) / 79 (ISO) Keys, including 12 Full-Height Function Keys, Touch ID, and Ambient Light Sensor |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Wi-Fi 7 (802.11be)4 |
| Condition | New |
| USB | 2 × Thunderbolt 4 (USB-C) Ports with Support for Charging, DisplayPort, Thunderbolt 4 (up to 40Gb/s), and USB 4 (up to 40Gb/s) |
| HDMI | No |
| Camera | 12MP Center Stage camera with support for Desk View 1080p HD video recording Advanced image signal processor with computational video |
| Operating system (Primary) | MAC OS |
| Manual | https://www.apple.com/macbook-air/specs/ |
| Product page | https://www.apple.com/macbook-air/specs/ |
| Warranty | International |