Apple MLH72
Out of stock
Apple Macbook 12 MLH72 Space Gray - Core M3 08GB 256GB 12" Retina Display (Early 2016, 6th Gen)
Rs. 134,500.00
-

| Processor Type | Intel Core M3 Processor (6th Gen) |
|---|---|
| Processor Speed | 1.1 GHz Dual-core Intel Core M3 (Turbo Boost up to 2.2GHz) with 4MB shared L3 cache |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | 1866MHz LPDDR3 onboard memory |
| Hard drive size | 256GB PCIe-based onboard flash storage |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel HD Graphics 515 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 12" (diagonal) LED-backlit display with IPS technology |
| Screen surface | LED-backlit display with IPS technology |
| Screen resolution | 2304-by-1440 resolution at 226 pixels per inch with support for millions of colors |
| Touchscreen | No |
| Color | Space Gray |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | OS Yosemite |
| Weight | 2.03 pounds (0.92 kg) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac Wi-Fi wireless networking; IEEE 802.11a/b/g/n compatible |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | No |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | OS X El Capitan |
| Manual | http://www.apple.com/macbook/specs/ |
| Product page | http://www.apple.com/macbook/specs/ |