Apple iMac Z1EH000MK - M4 Chip 10 Core CPU 16GB 2TB SSD 24-Inch 4.5K Retina Display 10 Core GPU Magic Mouse & Magic Keyboard Included MAC OS (Silver, 2024)

| Chipset | M4 |
|---|---|
| Chipset Speed | 10-core CPU, 10-core GPU | 16-Core Neural Engine |
| Installed RAM | 24GB |
| Type of memory | Unified Memory |
| Hard drive size | 2 TB |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| SSD | 2 TB SSD |
| Graphic Series | 10 - Core GPU |
| Graphics processor | Apple M4 Chip 10-Core GPU |
| Screen Size | 24 - Inch |
| Screen Surface | 24" 4480 x 2520 Retina Display |
| Color | Silver |
| RAM | 16GB |
| Operating system | MAC OS |
| Condition | New |
| Manual / Product Page | - |
| Warranty | International Warranty |
| Wireless | Bluetooth,Wi-Fi |
Apple iMac Z1EH000MK M4 Chip Desktop Computer
If you want to shape your workstation with a rare trio of style, elegance, and power, the Apple iMac Z1EH000MK can do it for you. It is a desktop computer that comes in a silver finish, having the finest aesthetics and powerful internals.
It carries the most advanced M4 chip with a 10-core CPU, 10-core GPU, 16-core neural engine, and a media engine for optimized processing solutions.
Moreover, it features a unified memory of 16 GB, a huge 2 TB SSD storage, a 24-inch retina display, and much more.
Let's find out everything it has to adorn your desk with precision, brilliance, and sophistication.
Powerful Processing with M4 Chip
The Apple iMac Z1EH000MK is an incredibly powerful machine and it houses the latest M4 chip to ensure next-level processing performance. It carries an unbeatable mix in the form of a 10-core CPU and a 10-core GPU.
The CPU gives you a clear edge over others for flawless handling of intensive tasks and demanding apps. Whereas, the 10-core GPU takes good care of graphics for enhanced work-and-play sessions.
Moving forward, you find an exceptional 16-core neural engine support that helps you enjoy seamless AI-related tasking. It gives a huge push to contemporary processing requirements.
Moreover, the media engine gets an immense turnaround for flawless video editing, media playback, etc. So, it provides a complete package to cater to all your advanced and speedy processing requirements.
Robust 16 GB Unified Memory
This machine has a unified 16 GB memory to boost all the processing capabilities equally with speed, precision, and efficiency. It reduces latency to improve app launching, switching, and load time. Plus, an additional configuration option is available for up to 24 GB of memory.
Massive 2 TB SSD Storage
Z1EH000MK houses a massive 2 TB SSD storage, which allows a smooth workflow and the storage of apps, documents, software, large datasets, etc. It not only stores but also provides security for the data with its advanced hardware-based and Security Enclave systems.
24-Inch Retina Display
This desktop PC furnishes a 24-inch Retina Display that metes out a resolution of 4480 x 2520 pixels to ensure clarity and vibrancy in visuals. Moreover, it offers enhanced brightness, well-balanced color accuracy, and sharp details.
Dynamic Connectivity Solutions
The connectivity options are so dynamic with its two Thunderbolt 2 ports, Wi-Fi, and Bluetooth 5.3. You're good to enjoy reliable connectivity, external displays, and higher speed of data transfer.
Magic Keyboard and Magic Mouse
This device carries a magic keyboard with a Touch ID for ultra-smooth operations. Moreover, the magic mouse helps you achieve the maximum user-friendly experience with a variety of jobs.
Classy and Contemporary Design
Z1EH000MK desktop has a classy and contemporary design in a silver finish. It showcases the finest aluminum material to ensure unbeatable durability. Certainly, it complements your style and adorns your workstation with a state-of-the-art build.
Other Specs
This PC also offers the MAC OS, unbeatable security of data, and an international warranty backup.
Buy Apple iMac Z1EH000MK Desktop Computer in Pakistan
Apple iMac Z1EH000MK with M4 Chip 10 Core CPU 16GB Unified RAM 2TB SSD 24-Inch 4.5K Retina Display and 10 Core GPU Price in Pakistan is Rs. 867,000. Cash on Delivery is Available in Karachi, Lahore, and Islamabad.
For more information and queries, call or WhatsApp us at 0300-0369892.