Apple iMac Z1EH000MJ M4 Chip 10-Core CPU 16GB RAM 1TB SSD 24-Inch 4.5K Retina Display 10-Core GPU Magic Mouse & Magic Keyboard Included MACOS (Silver, 2024)

| Chipset | M4 |
|---|---|
| Chipset Speed | 10-core CPU, 10-core GPU | 16-Core Neural Engine |
| Installed RAM | 16GB |
| Type of memory | Unified Memory |
| Hard drive size | 1TB |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| SSD | 1 TB SSD |
| Graphic Series | 10 - Core GPU |
| Graphics processor | Apple M4 Chip 10-Core GPU |
| Screen Size | 24 - Inch |
| Screen Surface | 24" 4480 x 2520 Retina Display |
| Color | Silver |
| RAM | 16GB |
| Operating system | MAC OS |
| Condition | New |
| Manual / Product Page | - |
| Warranty | International Warranty |
| Wireless | Bluetooth,Wi-Fi |
Apple iMac Z1EH000MJ M4 Chip Desktop Computer in Pakistan
If your budget is decent, and you want an utmost robust all-in-one desktop computer to lift your professional journey, the Apple iMac Z1EH000MJ in silver finish is for you. Its minimalistic looks with a sleek profile and a mix of irresistible and noticeable specs make you fall for it. You enjoy the finest blend of the latest M4 chip with a 10-core CPU, 10-core GPU, 16-core neural engine, magic keyboard, 16 GB unified memory, 1 TB SSD storage, and a lot more. Let's explore its breakdown below to find what it has more to offer.
Sturdy Apple M4 Chip
The Apple iMac Z1EH000MJ features the latest M4 chip that carries unbeatable support for multiple processing units. It integrates a 10-core CPU with a mix of 6 efficient cores and 4 performance cores for an unbeatable performance delivery. Also offers a 10-core GPU, which enhances visuals and allows a seamless multitasking experience with demanding apps and intensive graphical jobs.
Moreover, for handling machine learning tasks, it carries a 16-core neural engine. It offloads the burden of CPU and GPU by ensuring flawless performance flow with AI-related jobs. Furthermore, the media engine is another noticeable support for enjoying video processing like never before. It ensures flawless video encoding and decoding with ultimate export and playback support.
24-Inch 4.5 Retina Display and 12 MP Camera
The display quality of this machine is unbeatable with its 24-inch display, which carries a higher resolution of 4480×2520 pixels. It carries 500 nits for extraordinary visibility, is good with its huge 1 billion color support, and gets the utmost sharp and vibrant details. Moreover, it offers a 12 MP center stage camera, which allows high-quality video conferencing, calls, and overall communication and interaction.
Robust 16 GB Unified Memory
Has a robust 16 GB unified memory. It provides an equally high memory speed to all processing units. It reduces the latency, improves responsiveness, and allows you to enjoy multitasking lag-free.
Massive 1 TB SSD Storage
Comes with a massive 1 TB SSD storage facility, which stores a huge amount of data. It also provides hardware-based security and the dedicated Apple Security Enclave system to avoid loss of data. It certainly works way better and efficiently than traditional storage devices.
Comprehensive Connectivity Solutions and Six Speakers
Has four Thunderbolt 4 ports for accommodating external displays and peripherals, and ensures a higher transfer rate. Moreover, to boost your music taste, it has a six-speaker system for an immersive audio experience.
Magic Mouse, Keyboard, and Touch ID
Comes with a Magic Mouse for a more personalized and controlled user experience. Also offers a flawless and luxurious magic keyboard that carries a Touch ID to avoid false authentications.
Other Specs
It also offers macOS, Wi-Fi, Bluetooth 5.3, an international warranty backup, and a silver finish that looks minimalistic and elegant, and it turns out to be the utmost modern desktop computer.
Buy Apple iMac Z1EH000MJ in Pakistan
Apple iMac Z1EH000MJ M4 Chip 10-Core CPU 16GB RAM 1TB SSD 24-Inch 4.5K Retina Display 10-Core GPU Silver Color 2024 Model Latest Price in Pakistan is Rs. 751,000. Paklap offers nationwide delivery services in Pakistan.