Apple iMac MCR24 - M4 Chip 10-Core CPU 24-GB 512-GB SSD 24-Inch 4.5K Retina Display 10-Core GPU Magic Mouse & Magic Keyboard Included MAC OS (Silver, 2024)

| Chipset | M4 |
|---|---|
| Chipset Speed | 10-Core CPU, 10-Core GPU | 16-Core Neural Engine |
| Installed RAM | 24 GB |
| Type of memory | Unified Memory |
| Hard drive size | 512 GB |
| Hard drive speed | Solid State Drive |
| SSD | 512 GB SSD |
| Graphic Series | 10 - Core GPU |
| Graphics processor | Apple M4 Chip |
| Screen Size | 24 - Inch |
| Screen Surface | 24-inch 4.5K Retina display 4480-by-2520 resolution at 218 pixels per inch with support for 1 billion colors 500 nits brightness Wide color (P3) True Tone technology |
| Color | Blue |
| RAM | 24GB |
| Operating system | MAC OS |
| Condition | New |
| Optical Drive | No Optical Drive |
| Manual / Product Page | https://www.apple.com/imac/specs/ |
| Warranty | International Warranty |
| Wireless | Bluetooth,Wi-Fi |
Apple iMac MCR24 M4 Chip in Pakistan
Presenting you a desktop PC that upgrades your workstation with power and pace like never before, the Apple iMac MCR24. It brings extraordinary processing solutions with its revolutionary M4 chip. It delivers beautiful aesthetics with its 24-inch silver finish. The other specs include a Magic Mouse, Magic Keyboard, 24 GB unified memory, 512 GB SSD storage, seamless connectivity solutions, and much more.
Advanced M4 Chip
This all-in-one desktop PC features an exceptionally advanced M4 chip. It carries a 10-Core CPU that deals with mid to high-end professional and creative stuff like a real boss. Plus, it ensures unmatched compatibility and flawless performance. The 16-core neural engine gets an edge while handling machine learning tasks with its smart AI details.
10-Core GPU with M4
The iMac 24-inch features unquestionable visuals, perfect for quality, speed, and efficiency, with its 10-core GPU that works with M4. It improves watch time for an enhanced viewing experience. Not only for multimedia, but for professional and creative apps, it gets the finest support for all.
Unified Memory
The robustness and responsiveness of its operations are unbeatable with its advanced 24 GB unified memory. It brings a smooth flow of transitions, avoids lag, and keeps all the processing units equally responsive with its memory sharing.
512 GB Storage
This desktop PC offers a remarkable 512 GB SSD, which is way more efficient than older storage drives. It brings the utmost data transfer rate, unmatched safety, and energy-efficient operations.
24-Inch Liquid Retina Display
It houses a 24-inch 4.5K liquid retina display, which is beyond ordinary. It brings unmatched clarity with 4480 × 2520 pixels, which makes 218 pixels per inch. The 500 nits brightness for comfortable visibility, and True Tone technology is for a natural screen.
Extraordinary Keyboard and Mouse
This powerful computing device offers a Magic Mouse with multitouch. It gets sharp gestures and a modern touch to ensure the ultimate input performance flow.
The magic keyboard is another plus. It carries a durable battery, smooth keys, and a useful Touch ID for unlocking.
Body and Design
The Apple MCR24 features an aluminum stand. The other components have a mix of recycled plastic, gold, copper, and other materials. The build is solid, and the silver finish looks even more brilliant on it.
Other Specs
Also, it features Bluetooth, Wi-Fi, macOS, and an international warranty that gets the best return for the money spent.
Buy Apple iMac MCR24 in Pakistan
Apple iMac MCR24 M4 Chip 10-Core CPU 24-Inch 4.5K Retina Display 10-Core GPU Magic Mouse & Magic Keyboard Silver Color 2024 Model All-in-One Computer Latest Price in Pakistan is Rs. 760,000. Paklap offers cash on delivery services in Lahore, Karachi & Islamabad.