alien13
Out of stock
Dell Alienware 13 R2 - 6th Gen Ci7 16GB 256GB SSD 2GB Nvidia GTX 960m 13.3" Quad HD+ Touchscreen Backlit Keyboard W10
Rs. 165,000.00
Game with maximum mobility.
13-inch laptop with Intel ® processors, an optional graphics amplifier, all-day battery life

| Processor Type | 6th Generation Intel Core i7-6500U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.5 GHz Turbo Boost 3.1 (4 MB Cache, Skylake) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR4 |
| Hard drive size | 256GB SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Intel HD 520 + NVIDIA® GeForce® GTX 960M with 2GB GDDR5 |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3 inch QHD OLED 300-nits Display with Touch Technology |
| Screen surface | QHD OLED 300-nits Display with Touch Technology |
| Screen resolution | (2560 x 1440) |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | Starting at weight: 4.537Lbs. (2.058Kg.) |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | 4-Zone, multi-color RGB, keyboard with AlienFX lighting controls |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | Killer E2400 Gigabit Ethernet IPV6 |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Killer 1535 802.11ac 2x2 |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Windows 10 Home |
| Manual | http://www.dell.com/us/p/alienware-13-r2/pd |
| Product page | http://www.dell.com/us/p/alienware-13-r2/pd |