HP Envy AH1011TX Ci7 02GB GC
Out of stock
HP Envy 13 AH1011TX Whiskey Lake - 8th Gen Ci7 QuadCore 08GB 512GB SSD 2-GB Nvidia MX150 W10 B&O Play 13.3" 4K UltraHD Touchscreen Backlit KB (Silver, HP Direct Local Warranty)
Rs. 204,500.00

| Brand | Hp |
|---|---|
| Generation | 8th Generation |
| Processor Type | 8th Generation Core i7-8565u QuadCore Processor (4 Cores - 8 Threads) |
| Processor Speed | 1.8 GHz Turbo Boost 4.6 (8 MB Cache) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | LPDDR3-2133 SDRAM (onboard) |
| Hard drive size | 512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 512 GB SSD |
| Type of harddrive | PCIe® NVMe™ M.2 SSD |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | NVIDIA® GeForce® MX150 (2 GB GDDR5 dedicated) |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 13.3" diagonal FHD IPS BrightView micro-edge WLED-backlit touch screen |
| Screen surface | 13.3" diagonal FHD IPS BrightView micro-edge WLED-backlit touch screen (1920 x 1080) |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | Starting at 1.21 kg |
| Fingerprint Reader | - |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Full-size island-style backlit keyboard |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Intel® Wireless-AC 9560 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wi-Fi |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | No |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Home |
| Manual | https://support.hp.com/ph-en/document/c06213888 |
| Product page | https://support.hp.com/ph-en/document/c06213888 |
| Warranty | 1 Year Warranty |