ae127tx
Out of stock
HP ENVY 15-ae127tx (Touch) 6th Gen Ci7 16GB 1TB+128GB SSD 4GB Nvidia 950m 15.6" FHD 1080p B&O Speakers
Rs. 115,000.00
-

| Processor Type | 6th Generation Intel Core i7-6500U Processor (2 Cores - 4 Threads) |
|---|---|
| Processor Speed | 2.5 GHz Turbo Boost 3.1 (4 MB Cache, Skylake) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR3L |
| Hard drive size | 1 TeraByte HDD + 128 GB M.2 SSD |
| Hard drive speed | 5400 RPM HDD |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | None |
| Type of harddrive | SATA |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | Intel HD 520 + NVIDIA GeForce GT 950m (4 GB DDR3L dedicated) |
| Type of graphics memory | Dedicated |
| Switchable graphics | Yes |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 15.6" HD LED 1080p Touchscreen |
| Screen surface | HD LED 1080p |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Silver |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | DOS |
| Weight | 5.23 LB |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | Integrated 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11b/g/n |
| Condition | New |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | DOS |
| Manual | http://support.hp.com/us-en/product/hp-envy-15-ae100-notebook-pc-(touch)/8502643/document/c04942973 |
| Product page | http://support.hp.com/us-en/product/hp-envy-15-ae100-notebook-pc-(touch)/8502643/document/c04942973 |