Acer Swift 3 Ci7
Out of stock
Acer Swift 3 - Tiger Lake - 11th Gen Core i7 QuadCore 08GB 256GB SSD Intel Iris Xe Graphics 14" Full HD 1080p IPS ComfyView Matte Display Backlit KB FP Reader W10 (Pure Silver)
Rs. 145,000.00

| Brand | Acer |
|---|---|
| Generation | 11th Generation |
| Processor Type | 11th Generation Intel Core i7 1165G7 Tiger Lake (12 MB L3 Cache) |
| Processor Speed | 2.8 Ghz Turbo Boost Up to 4.7 GHz (4 Cores - 8 Threads) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | LPDDR4X |
| Hard drive size | 256 GB PCI Express NVME SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | 256 GB PCI Express NVME SSD |
| Graphic Series | Intel Iris Xe Graphics |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel Iris Xe Graphics |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" Full HD 1080p ComfyView (Matte) In-plane Switching (IPS) Technology Display |
| Screen surface | 100% SRGB , 14" Full HD 1080p ComfyView (Matte) In-plane Switching (IPS) Technology Display |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 2.65 lb |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | Yes |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | IEEE 802.11ax |
| Condition | New |
| USB | USB Type-C port: USB 3.2 Gen 2 (up to 10 Gbps), DisplayPort over USB-C, Thunderbolt 4, USB charging 5 V; 3 A, DC-in port 19 V; 65 W |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Home |
| Manual | https://www.acer.com/ac/en/US/content/model/NX.A5UAA.006 |
| Product page | https://www.acer.com/ac/en/US/content/model/NX.A5UAA.006 |
| Warranty | International |