Acer Spin 7
Out of stock
Acer Spin 7 - 7th Gen Ci7 08GB 256GB SSD 14" Full HD 1080p IPS LED Touchscreen x360 Convertible USB-C Audio By Dolby W10
Rs. 92,000.00
-

| Brand | Acer |
|---|---|
| Generation | 7th Generation |
| Processor Type | 7th Generation Intel Core i7-7Y75 Processor (2 Cores - 4 Threads) |
| Processor Speed | 1.3 GHz Turbo Boost 3.6 (4 MB Cache, Kaby lake) |
| Installed RAM | 08 GB |
| Type of memory | LP DDR3 Memory |
| Hard drive size | 256 GB SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 256 GB SSD |
| Type of harddrive | Solid State Drive |
| Dedicated graphics | No |
| Graphics memory | Intel® HD Graphics 615 |
| Type of graphics memory | Shared |
| Switchable graphics | No |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 14" Full HD 1080p Multi-touch CineCrystal IPS Corning Gorilla Glass x360 Convertible Technology |
| Screen surface | 14" Full HD (1920 x 1080) resolution multi-touch CineCrystal IPS technology |
| Screen resolution | 1920x1080 |
| Touchscreen | Yes |
| Color | Black |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Weight | 3.53 lbs |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | No |
| Backlit keyboard | No |
| Bluetooth | No |
| LAN | No |
| Speed | - |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | 802.11ac wireless LAN |
| Condition | New |
| USB | No |
| HDMI | No |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Genuine Windows 10 Home |
| Manual | https://www.acer.com/ac/en/US/content/model/NX.GKPAA.006 |
| Product page | https://www.acer.com/ac/en/US/content/model/NX.GKPAA.006 |
| Warranty | International |