Acer Predator Helios Neo 16 - 14th Ci9 RTX4060 OB
Out of stock
Acer Predator Helios Neo 16 Gaming Notebook - Raptor Lake - 14th Gen Core i9-14900HX 24-Cores Processor 16-GB 1-TB SSD 8-GB NVIDIA GeForce RTX4060 GDDR6 GC 16" WUXGA IPS Slim Bezel 165Hz NVIDIA G-Sync Display 4-Zones RGB BKB W11 (Abyssal Black, Open Box)
Rs. 353,000.00

| Brand | Acer |
|---|---|
| Generation | 14th Generation |
| Processor Type | Intel® Core™ i9-14900HX processor Tetracosa-core Processor (36MB Cache) |
| Processor Speed | 2.2 GHz Up to 5.8 GHz (Total Cores 24 # of Performance-cores8 # of Efficient-cores16 Total Threads 32) | (Efficient-core : 4.1 GHz Performance-core : 2.2 GHz Efficient-core : 1.6 GHz) |
| Installed RAM | 16 GB |
| Type of memory | DDR5 SDRAM |
| Hard drive size | 1 TB M.2 PCIe NVMe SSD |
| Hard drive speed | - |
| Optical Drive | No |
| Type of optical drive | - |
| SSD | 1 TB SSD |
| Type of harddrive | 1 TB M.2 PCIe NVMe SSD |
| Graphic Series | 8-GB NVIDIA GeForce RTX4060 |
| Dedicated graphics | Yes |
| Graphics memory | 8-GB NVIDIA GeForce RTX 4060 GDDR6 GC |
| Type of graphics memory | Discrete |
| Switchable graphics | - |
| Graphics processor | Intel |
| Backlight | LED |
| Screen size | 16" WUXGA IPS Slim Bezel 165Hz ComfyView (Matte) with NVIDIA G-SYNC™ 100% sRGB Color Gamut 16:10 |
| Screen surface | 16" WUXGA IPS Slim Bezel 165Hz ComfyView (Matte) with NVIDIA G-SYNC™ 100% sRGB Color Gamut 16:10 |
| Screen resolution | 1920x1200 |
| Touchscreen | No |
| Color | Black |
| RAM | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Weight | 2.80 kg |
| Fingerprint Reader | No |
| Numeric keyboard | Yes |
| Backlit keyboard | RGB 4 Zones Backlight |
| Bluetooth | Yes |
| LAN | Yes |
| Speed | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wireless/Wifi | Yes |
| Type | Killer Wi-Fi 6E |
| Condition | Open Box |
| USB | USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports : 3 | Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports : 2 |
| HDMI | Yes |
| Camera | Yes |
| Operating system (Primary) | Windows 11 Home |
| Manual | https://www.acer.com/us-en/predator/laptops/helios/helios-neo-16 |
| Product page | https://www.acer.com/us-en/predator/laptops/helios/helios-neo-16 |
| Warranty | 1 Month |